نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

a.zia
پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۱۱:۴۵
SMP

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و حضورداشت مقامات حکومتی برگزار شد.

در آغاز دکتورعالمه، سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، ضمن اظهار نگرانی از وضعیت بی‌جاشده‌گان، بیان داشت: در نشست امروزی نهادهای مرتبط به بی‌جاشده‌گان از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان دعوت شده‌اند تا به چالش‌ها و مشکلات زنان بی‌جاشده رسیدگی صورت گیرد.

حسینه صافی سرپرست وزارت امور زنان، ضمن قدردانی از وزارت دولت در امور صلح برای برگزرای نشست متذکره، اظهار داشت: وزارت امور زنان با درنظرداشت وضعیت زنان بی‌جا‌شده، نظریات را جمعآوری نموده که اولویت نخست تهیه مکان و سرپناه می‌باشد و این وزارت با همکای شاروالی و نهادهای کمک‌رسان به زودی در این زمینه اقدام می‌نماید.

وی افزود وزارت امور زنان با همکاری کمیته اضطرار، ششصد بسته صحی مخصوص خانم‌ها را تهیه نموده که توزیع خواهد شد و چهارصد بسته دیگر نیز در چند روز آینده آماده می‌شود.

پلوشه امین، مشاور دفتر بانوی اول با اشاره به شرایط پیش‌آمده در کشور گفت که دفتر بانوی اول با توجه به امکانات دست‌داشته، به منظور رفع مشکلات و نگرانی‌های زنان بی‌جاشده تلاش می‌کند.

سپس اعضای گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح از ولایات مختلف، نگرانی‌های خویش را از وضعیت زنان بی‌جاشده ابراز داشته و از حکومت خواستند تا در مورد تهیه سرپناه و حفظ‌الصحه آنها دست به کار شود.

همچنین آنها از شاروالی کابل و وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان خواستند تا برای زنان بی‌سرپرست و دختران جوان بی‌جاشده، مکانهای امن تهیه نمایند.

داوود سلطانزوی شاروال کابل در پاسخ به سوالات و پیشنهادهای اشتراک‌کنندگان، ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های بی‌جا‌شده گفت که شاروالی کابل و معاون اول رئیس جمهور، شخصاً از محلات تجمع بی‌جاشده‌گان نظارت می‌کنند و برای چاره‌جویی به خصوص در قسمت سرپناه تلاش‌ها ادامه دارد و به زودی به این مشکلات رسیدگی خواهد شد.

وی افزود حالت پیش‌آمده غیرقابل پیش‌بینی بوده و حکومت تلاش دارد به گونه اساسی و پایدار مشکلات بی‌جاشدگان را حل نماید.

سلیمه نیکبین معاون ولایت کابل نیز با ارائه معلومات در باره تعیین محلات برای بی‌جاشده‌گان، گفت: به تعداد هشتاد خانواده تا کنون به همکاری ولسوال ده‌سبز کابل در این ولسوالی جابجا شده‌اند و در مورد جمع‌آوری کمک‌ها با نهادهای کمک‌رسان صحبت شده است.

مفتاح‌الدین بابکرخیل، مشاور رئیس جمهور در امور مهاجرین نیز در مورد رسیدگی به بی‌جاشده‌گان گفت: از وخامت اوضاع نمی‌شود چشم پوشید؛ اما حکومت در حد توان تلاش دارد تا به بی‌جاشده‌گان رسیدگی نماید.

ندیمه سحر، رئیس عمومی تعلیمات مسلکی در این نشست گفت با توجه به اوضاع کنونی، این اداره آماده است تا 29 مرکز این اداره را در شهر کابل بعد از شناسایی متضررین و بسیج منابع، در اختیار نهادهای مربوطه جهت جابه‌جایی بی‌جاشده‌گان قرار دهد. مهرخدا صبار، رئیس بی‌جاشده‌گان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان بیان داشت که ساحات مربوطه ارزیابی شده و این وزارت مصروف عملیات امدادرسانی است و کمک‌ها شامل مواد غذایی، وسایل خانه و مواد صحی را توزیع می‌نماید.

در جمع‌بندی این نشست، دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح گفت: ادارات ذی‌ربط در قسمت مدیریت منابع و تهیه مکان‌های امن برای زنان بی‌جا‌شده اقدام نموده‌اند و وزارت دولت در امور صلح نیز متعهد به همکاری همه‌جانبه در راستای رسیدگی به مشکلات بی‌جاشده‌گان جنگ در مرکز و ولایات است.
تفكيك ميان بي‌جاشده‌گان و مردم محل، تدارک مکان بودوباش برای زنان بی‌سرپرست، رسیدگی به بی‌جاشده‌گان در کابل و دیگر ولایات و نظارت جدی از همکاری با بی‌جاشده‌گان از جمله مواردی بود که در این نشست بر روی آن تأکید صورت گرفت.

تازه خبرونه

چهارشنبه ۱۴۰۰/۶/۱۷ - ۷:۹
Background image

د افغانستان ګڼو قومي مشرانو، پوهنتون استادانو او صنعت کارانو په يوه لويه غونډه کې د ا.ا.ا خپل بشپړ ملاتړ او بيعت اعلان کړ.

دغه غونډه د قرانکريم په مبارکو اياتونو پيل شوه، ورپسې د سولې او امن کاروان د عامه نظم مسؤل او جهادي شخصيت قومندان ارسلا خان خروټي ټولو راغلو ميلمنو ته د ښه راغلاست ترڅنګ د ا.ا.ا په. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۷:۰
Background image

د هېواد تجارانو، د بېلابېلو ولايتونو قومي مشرانو او ځوانانو د افغانستان اسلامي امارت څخه خپل ملاتړ اعلان کړ!


د افغانستان اسلام امارت د امن کاروان مشر او جهادي شخصيت الحاج خليل الرحمن حقاني, د امن کاروان د عامه نظم مسؤل قومندان حاجي ارسلاخان خروټي، جهادي او علمي شخصيتونو قاري محمود شاه, مفتي. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۶/۱۴ - ۶:۵۴
Background image

د امن کاروان مشر د اسلامي حزب او اسلامي جمعيت له قومندانانو سره وکتل!

 

د ا.ا.ا د امن کاروان مشر او جهادي شخصيت الحاج خليل الرحمن حقاني او ددی کاروان رهبرۍ شورا غړو د اسلامي حزب او اسلامي جمعيت له قومندانانو سره وکتل.
په دغه کتنه کې د هېواد په سترې. . .

خبرونه