پرسمان «جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت» برگزار شد

a.zia
Wed, Aug 11 2021 2:39 PM
S

پرسمان جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت به منظور ایجاد رابطه معنادار میان دولت و شهروندان در روند صلح، از سوی ریاست تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی وزارت دولت در امور صلح، با حضور استادان پوهنتون و فعالین جامعه مدنی از مرکز و ولایات برگزار شد.
در آغاز، لیلا جعفری رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، با اشاره به افزایش خشونت‌ها در کشور گفت: مردم ما متأسفانه روزهای دشواری را می‌گذرانند و از خانه و کاشانه خود بیجا شده‌اند؛ اما در میان انبوهی از مشکلات نباید صلح فراموش شود. 
وی افزود کشورهای پیشرفته جهان برای دستیابی به صلح سال‌ها کار نموده و تاریخ پرخم و پیچی را سپری نموده‌اند و نیاز است تا مردم افغانستان، علی‌رغم همه درگیری‌ها و خشونت‌ها، دست به دست هم داده، برای آوردن صلح کار نمایند. به همین دلیل برنامه امروزی برگزار شده است.
همچنین در پنل علمی که با حضور استادان پوهنتون در ادامه این برنامه تدویر یافت، سید هاشم امین استاد علوم اسلامی پوهنتون تعلیم و تربیه استاد ربانی، ضمن ارائه معلومات در مورد اهمیت صلح از دیدگاه اسلام، بیان داشت: جنگ افغانستان هیچ‌گونه مشروعیت دینی ندارد و دین اسلام هر نوع جنگ و فتنه میان مسلمانان را مردود می‌شمارد. 
پوهنیار احمد حامد قادری، استاد جامعه‌شناسی پوهنتون متذکره نیز در رابطه به پیامدهای جنگ گفت: جنگ یک بیماری اجتماعی است؛ باعث نابسامانی اجتماعی شده و تعادل سیستم‎ها را از بین می‌برد. 
وی گفت نیاز است تا مردم افغانستان برای آوردن صلح در مرحله نخست به صلح درون‌فردی اهمیت قایل شوند.
در جمع‌بندی این برنامه، لیلا جعفری رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح گفت این وزارت تلاش دارد تا با گرفتن نظریات و پیشنهادات مردم، روایت صلح را تقویت نموده و برای این کار  برنامه‌ها و گفتمانی را در مرکز ولایات برگزار خواهد نمود.

Latest news

Tue, Aug 10 2021 11:04 AM
Background image

The key statement of the Women's Voice in Peace Policy Advisory Group was issued

The key statement of the Voice of Women Advisory Group on Peace Policy-Making was issued in a face-to-face manner from 34 provinces in the presence of Dr. Alema, Acting minister and. . .

Mon, Aug 09 2021 11:30 AM
Background image

The seventh round of the Peace and Conflict Resolution training program is over

The seventh round of the Peace and Conflict Resolution Training Program ended with the awarding of certificates to the participants by officials from the State Ministry for Peace.
Abdul. . .

Sun, Aug 08 2021 11:28 AM
Background image

The fifth meeting of the Committee for the Prevention of Harassment of Women was held

The fifth meeting of the Committee for the Prevention of Harassment of Women was held by the Gender Coordination Department of the State Ministry for Peace in the presence of Dr. Alema,. . .

BACK TO NEWS