نشست آنلاین اعضای شبکه زنان افغان با هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد

a.zia

به منظور شریک‌سازی نظریات، پیشنهادات و سوالات زنان با هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، نشست آنلاینی با حضور شریفه زرمتی وردک عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، اعضای شبکه زنان افغان و دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد. 
در ابتدا دکتور عالمه با ارایه معلومات در مورد مذاکرات صلح گفت که هیئت طالبان به جای اینکه بخواهند به مذاکرات ادامه بدهند و به دنبال تامین صلح باشند به خشونت‌های‌شان شدت داده‌اند و مردم افغانستان و جهان به این نتیجه رسیده‌اند که طالبان به آنچه تعهد کرده‌اند، پایبندی نشان نداده‌اند.
وی وضعیت زنان را در ساحات تحت پوشش طالبان نگران‌کننده خواند و گفت که مردم از وضعیت موجود راضی نیستند؛ اما طرف افغانستان می‌خواهد برای ادامه مذاکرات صلح متعهد بماند و از همین رو هیئت مذاکره‌کننده جانب جمهوری اسلامی هنوز در قطر حضور دارند.
دکتور عالمه همچنین گفت که وزارت با ایجاد پلتفورم‌های مشخص، همواره زمینه برگزاری نشست اقشار مختلف با هیئت مذاکره‌کننده را فراهم ساخته است.
اعضای شبکه زنان افغان با ابراز نگرانی از توجه به نقش اقشار مختلف در مذاکرات صلح، گفتند که این شبکه خواهان حضور قربانیان جنگ، جوگی‌ها، کوچی‌ها و سایر اقلیت‌های قومی و فرهنگی در نشست‌های صلح هستند.
در ادامه شریفه زرمتی وردک عضو هیئت مذاکره‌کننده در مورد جریان مذاکرات صلح و نشست‌های هیئت مذاکره‌کننده با اقشار مختلف صحبت کرد و گفت که هیئت مذاکره‌کننده بارها آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات اعلام نموده است. 
وی با صحبت در مورد اجندای مذاکرات گفت که جانب جمهوری آتش‌بس را در ا‌ولویت این اجندا قرار داده‌اند و تلاش بر این است که قبل از هر اقدامی، به خشونت‌ها پایان داده شود.
سپس اعضای شبکه زنان افغان پرسش‌های‌شان را در مورد دلایل تأخیر مذاکرات صلح و حضور اقلیت‌ها در این مذاکرات مطرح کردند.
شریفه زرمتی وردک در پاسخ به این پرسش‌ها گفت که پالیسی‌ها و میکانیزم‌های هیئت مذاکره‌کننده بر اساس نظرات و خواسته‌های اقشار مختلف ایجاد شده است.
وی همچنین گفت که پالیسی مشارکت اقوام در روند مذاکرات تهیه شده است تا بر اساس آن از حضور و نقش زنان، اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی در این روند اطمینان حاصل شود. 
خانم زرمتی گفت که هیئت جمهوری اسلامی خواهان حضور قربانیان و وارثین قربانیان جنگ در میز مذاکره است تا صدای قربانیان جنگ از دو جانب در این مذاکرات شریک شود.
وی تعهد سپرد که اعضای هیئت مسوولیت خویش را برای تأمین صلح و خواست مردم افغانستان انجام خواهند داد.
وی همچنین گفت که اعضای هیئت روی تطبیق فصل دوم قانون اساسی تأکید دارند و حقوق تمام اتباع در برابر قانون مساوی است.
خانم زرمتی در مورد تاخیر مذاکرات نیز گفت که این روند زمان‌گیر است و نیاز به حوصله و زمان زیاد دارد.
در ختم این نشست، لیلا جعفری رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح جمع‌بندی نشست را ارایه نمود.