رئیس هیئت مذاکره‌کننده با نماینده خاص اتحادیه اروپا دیدار نمود

a.zia

محمد معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با توماس نیکلاسون، نماینده خاص اتحادیه اروپا دیدار نمود.
در این دیدار در باره وضعیت جاری در کشور، افزایش خشونت‌ها و ضرورت برقراری صلح و آتش‌بس صحبت شده و روی تحرک مذاکرات صلح در دوحه تبادل نظر صورت گرفت.
رئیس هیئت مذاکره‌کننده با بیان این که جنگ جاری در افغانستان هیچ گونه مشروعیت ندارد، گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، برقرای صلح و امنیت از اولویت‌های مردم و حکومت افغانستان می‌باشد.
آقای ستانکزی همچنین گفت که جانب جمهوری اسلامی افغانستان تمام آمادگی‌ها را برای ادامه مذاکرات دارد و نیاز است تا جانب مقابل نیز اراده جدی خویش را در این راستا به مردم افغانستان نشان دهد.
وی با ابراز این که تداوم جنگ و خشونت در افغانستان تبعات منفی را نیز برای کشورهای منطقه و جهان دارد، تقویت اجماع ملی و بین‌المللی را لازمه موفقیت در روند مذاکرات خواند.
رئیس هیئت مذاکره‌کننده همچنین علاوه نمود که در حال حاضر شماری از اعضای هیئت مذاکره‌کننده برای پیشبرد مذاکرات در قطر حضور دارند و دیگر اعضای این هیئت نیز در آینده‌ای نزدیک عازم این کشور خواهند شد.
آقای نیکلاسون گفت که اتحادیه اروپا از نقش اقشار مختلف جامعه به خصوص زنان و جوانان در پروسه صلح حمایت می‌کند.
وی با اشاره به جنگ جاری و افزایش خشونت‌ها در افغانستان، بر تحرک و سرعت‌بخشیدن به روند مذاکرات از سوی دو جانب تأکید نمود.
نماینده خاص اتحادیه اروپا با بیان این که این اتحادیه از پروسه صلح افغانستان حمایت نموده و چگونگی پیشرفت مذاکرات صلح را به دقت مشاهده می‌کند، گفت که دست‌یافتن به نتایج ملموس در این مذاکرات، تأثیرات مثبتی بر تقویت و ادامه همکاری‌های این اتحادیه برای افغانستان خواهد داشت.