گزارش چهار ماهه از وضعیت خشونت‌ها در افغانستان در یک نشست خبری ارایه شد

a.zia
پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۸:۴۸
smp

گزارش میزان خشونت‌ها در چهار ماه نخست سال ۱۴۰۰ طی یک نشست مطبوعاتی با حضور مولوی عطاالرحمن سلیم معاون شورای عالی مصالحه ملی، خشنود نبی‌زاده رئیس دفتر مقام وزارت دولت در امور صلح، ناصر صدیقی رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌ها، سید عبدالله هاشمی رئیس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس و اعضای کمیته هماهنگی نظارت بر کاهش خشونت ارایه شد.
مولوی عطاالرحمن سلیم، معاون شورای عالی مصالحه ملی در ابتدا با اشاره به آیات قرآنی در مورد عدم جواز ریختن خون افراد بی‌گناه، گفت که تلاش می‌شود جنگ افغانستان مقدس نشان داده شده و به آن صبغه دینی داده شود؛ اما حکم آیات قرآنی در مورد ریختاندن خون، روشن و واضح بوده و ریختاندن خون مسلمان حرام است.
وی گفت با وجود توافقاتی که برای کاهش خشونت‌ها صورت گرفته است، آمار خشونت‌ها افزایش یافته و سبب افزایش تلفات مالی و جانی و آواره شدن مردم بی‌گناه شده است. 
آقای سلیم همچنین در مورد مذاکرات صلح گفت که هیئت مذاکره‌کننده به صورت مداوم در دوحه حضور دارد و این نشان‌دهنده جدیت حکومت برای حل مشکلات از راه دیالوگ و گفتگو است و طرف مقابل نیز باید بداند که جنگ راه حل نیست و موارد قابل مذاکره، بایست بدون قید و شرط روی میز مذاکره گذاشته شود. 
وی گفت که در مذاکراتی که در دوحه انجام شد، قرار بر این شد که نشست‌های مذاکره در سطح بالاتر ادامه پیدا کند و اکنون انتظار می‌رود گروه تماس و تسهیل‌کنندگان نشست‌ها، در باره ادامه مذاکرات تصمیم بگیرند.
سپس سید عبدالله هاشمی، رئیس نظارت بر کاهش خشونت و آتش‌بس با ارایه گزارش چهارماهه از وضعیت خشونت‌ها در افغانستان گفت که یافته‌ها و داده‌های گردآوری شده این ریاست نشان می‌دهد که خشونت از ماه حمل تا سرطان 1400 به گونه چشمگیری افزایش داشته و بیشتر این خشونت‌ها از سوی گروه طالبان صورت گرفته است.
وی تأکید کرد با آنکه حکومت افغانستان بارها فراخوان صلح داده، اما گروه طالبان با رد این فراخوان، همواره با خشونت پاسخ داده است؛ چنانچه یافته‌های گزارش نشان می‌دهد که طالبان بیش از 22 هزار حمله را بر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور راه‌اندازی کرده‌اند که این خود نشانگر عدم جدیت و اراده این گروه به روند صلح را نشان می‌دهد.
وی گفت: بر اساس یافته‌های ما، خروج عجولانه امریکا از افغانستان گروه طالبان را جرأت بخشید تا این گروه گزینه نظامی را راه حل بدانند و استخبارات منطقه نیز تلاش کرد، با ترغیب طالبان تنور آتش را گرم‌تر از پیش نگهدارد. 
وی گفت: در مجموع در چهار ماه پسین به اثر 93 حمله انتحاری، 650 حمله راکتی، 1675 رویداد انفجار ماین، 844 رویداد ترور و کشتار هدفمند، 623 رویداد درگیری‌های زمینی در مناطق تحت حاکمیت دولت و طالبان، 2566 تن جان باخته و 3021  تن زخمی شده‌اند.
به گفته آقای هاشمی، آمارها نشان می‌دهد که طالبان به طور میانگین در هر ماه، حمله‌های‌شان را 35 درصد افزایش داده‌اند. 
آقای هاشمی همچنین گفت پس از راه اندازی حمله‌های طالبان بر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، طالبان نیز گواه تلفات چشمگیر بودند که دست کم 24609 طالب، در درگیری با نیروهای امنیتی کشته، زخمی و یا بازداشت شده‌اند.
وی ابراز داشت که در اثر این درگیری‌ها، تعداد قابل توجه مردم بیجا شده و تخریب محلات آموزشی، خصوصاً در مناطق تحت سیطره طالبان باعث مسدود شدن 621 باب مکتب و محروم شدن 42 درصد دانشجویان از تحصیل شده است.
عطالرحمان سلیم، در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که بدون اراده برای رسیدن به صلح، به توافقی نمی‌رسیم؛ از همین‌رو در مذاکرات دوحه توافق شد که مذاکرات تسریع داده شود و گفتمان در سطح بالا جریان داشته باشد. 
وی تأکید کرد که طرف افغانستان آمادگی از سر گرفتن مذاکرات را دارد و در انتظار تنظیم نشست توسط گروه‌های تماس است.
آقای سلیم در مورد رهایی زندانیان گفت که در جریان مذاکرات روی تمامی موارد بحث می‌شود و روی رهایی زندانیان و سایر موارد مرتبط نیز باید روی میز مذاکره صحبت شود.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در زمینه اجماع جهانی گفت که شورای عالی مصالحه ملی با کشورهای همسایه، منطقه و جهان در ارتباط است تا اجماعی برای وارد کردن فشار برای آغاز گفتمان صلح بر طالبان وارد شود.
قابل یادآوری است که این گزارش با استفاده از اطلاعات کمیسیون مستقل حقوق بشر، نهادهای فعال حقوق بشر، نهادهای امنیتی و دفاعی، رصد رسانه‌های ملی و بین‌المللی و منابع محلی توسط کمیته هماهنگی نظارت بر کاهش خشونت جمع‌آوری شده است. 
کمیته هماهنگی نظارت بر کاهش خشونت چندی پیش با عضویت نمایندگان نهادهای امنیتی و دفاعی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، ریاست بررسی ویژه حقوق بشر و اداره ارگان‌های محلی ایجاد شده است.

داوطلبی

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
Background image

‎هشتمین دور برنامه آموزشی اعمار صلح و حل منازعه آغاز شد

‎هشتمین دور برنامه آموزشی از سلسله ‌برنامه‌های صلح و حل منازعه از سوی ریاست آگاهی عامه وزارت دولت در امور صلح با حضور اشتراک‌کنندگان از مرکز و ولایات آغاز شد.
‎فضل‌الله واثق آمر انسجام. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۱۱:۴۵
Background image

نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۴:۳۹
Background image

پرسمان «جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت» برگزار شد

پرسمان جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت به منظور ایجاد رابطه معنادار میان دولت و شهروندان در روند صلح، از سوی ریاست تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی وزارت دولت در امور صلح، با حضور. . .

همه خبرها