چهارمین نشست مشترک هماهنگی انسجام زنان در روند صلح برگزار شد

a.zia
یکشنبه ۱۴۰۰/۲/۱۹ - ۱۱:۳
SMP

چهارمین نشست مشترک هماهنگی انسجام و مشارکت زنان در روند صلح با سکرتریت وزارت دولت امور صلح و حضور زنان عضو رهبری شورای عالی مصالحه ملی و زنان عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان برگزار شد.
در این نشست در مورد پیشرفت‌های روند صلح، نقش زنان، آتش‌بس و ایجاد میکانیزم‌های هماهنگی، بحث و گفت‌وگو صورت گرفت و از رهبران سیاسی خواسته شد تا با صدای واحد و منسجم با حکومت افغانستان در راستای دستیابی به صلح همکاری نمایند.
در ابتدا دکتور عالمه، معین حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح ضمن خوش‌آمدگویی به اشتراک‌کنندگان درباره اجندای جلسه صحبت نمود.
سپس زهره مطهر احمدزی، معاون شورای عالی مصالحه ملی با اشاره به حوادث خونین اخیر از جمله حادثه لوگر و مکتب «سید الشهدا» در غرب کابل ابراز داشت که افزایش شدت جنگ و تلفات ملکی برای مردم افغانستان غیرقابل تحمل است و طالبان باید با آتش‌بس موافقت نموده به مذاکرات ادامه دهند. 
فاطمه گیلانی، عضو هیئت مذاکره‌کننده نیز اظهار داشت که یگانه راه حل برای طالبان و طرف حکومت افغانستان، ادامه مذاکرات و رسیدن به صلح است. وی بیان نمود که جمهوری اسلامی افغانستان هر تلاشی را که برای رسیدن به صلح نیاز باشد، انجام خواهد داد اما مشروط بر این که حقوق شهروندی، زنان و اقلیت‌ها رعایت گردد.
سپس شریفه زرمتی وردک، عضو هیئت مذاکره‌کننده، خشونت‌ها و حوادث خونین را برای مردم افغانستان غیرقابل تحمل خواند و بر حضور برجسته و پررنگ زنان در سطوح تصمیم‌گیری و مذاکرات تأکید نمود. وی همچنین گفت که زنان افغانستان با صدای واحد خواهان آتش‌بس دایمی هستند.
در ادامه، حبیبه سرابی و فوزیه کوفی اعضای هیئت مذاکره‌کننده در مورد پیشرفت‌های مذاکرات صلح صحبت نموده، ماه‌های آینده را برای افغانستان مهم و حیاتی خواندند.
آنان با اشاره به وضعیت کنونی بیان نمودند که وقت آن است تا در زمینه اجماع داخلی و بین‌المللی از سوی شورای عالی مصالحه ملی و حکومت افغانستان کار بیشتر صورت گیرد.
در اخیر، اعضای جلسه یک بار دیگر بر انسجام و مشارکت هرچه بیشتر زنان در مذاکرات صلح و تصمیم‌گیری در این عرصه تأکید نمودند.

خبرها

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۱۲:۱۴
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با رئیس بنیاد فردریش ایبرت

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح با مگدلینا کرچنر، رئیس بنیاد فردریش ایبرت در افغانستان، دیدار نمود.
در این دیدار هر دو جانب در مورد روند صلح افغانستان بحث و تبادل نظر. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۱۱:۴۱
Background image

وزیر دولت در امور صلح با سفیر جاپان دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با تاکاشی اوکادا سفیر جاپان در کابل دیدار نموده، روی روند صلح به تبادل نظر پرداخت.
در این دیدار روی ضرورت تسریع روند مذاکرات صلح در دوحه،. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۳ - ۱۲:۲۵
Background image

نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی با رسانه‌ها برگزار شد

نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح به منظور جمع‌آوری نظریات خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی به منظور دریافت نظریات روی استراتیژی این معاونیت به همکاری. . .

همه خبرها