نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی با رسانه‌ها برگزار شد

a.zia
یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۳ - ۱۲:۲۵
SMP

نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح به منظور جمع‌آوری نظریات خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی به منظور دریافت نظریات روی استراتیژی این معاونیت به همکاری انجمن همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) برگزار شد.
دکتور عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح ضمن صحبت در مورد هدف این نشست گفت، این معاونیت از ابتدای ایجاد تا کنون توانسته با راه‌اندازی برنامه‌های متعدد در زمینه گرفتن نظریات مردم به خصوص قربانیان جنگ، زنان و اقلیت‌ها فعالیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. اما برای پیشبرد امور ضرورت به پلان راهبردی دارد که روی آن کار در جریان است. 
وی همچنین گفت: یکی از اساسی‌ترین اهداف وزارت دولت در امور صلح مردمی‌ساختن پروسه صلح است؛ زیرا صلح سیاسی و روی کاغذ که به قیمت نادیده گرفتن دستاوردهای بیست‌ساله مردم افغانستان باشد نه‌تنها که موفق نیست، بلکه قابل قبول نخواهد بود.
دکتور ملک ستیز، پژوهشگر حوزه صلح با ارائه دورنما و مأموریت پیشنهادی برای استراتیژی گفت، به منظور شکل‌دهی پلان راهبردی وزارت دولت در امور صلح، گفت‌و‌شنود‌ها با همکاران جامعه مدنی، جامعه اکادمیک و جامعه رسانه‌یی راه‌اندازی شد؛ چون این جامعه مدنی است که زمینه‌ را برای مشروعیت استراتیژی و روند صلح آماده می‌سازد.
وی بیان داشت: در حقیقت رسانه‌ها مهم‌ترین ابزار برای صلح‌سازی بوده که نقش سازنده در ترویج صلح و امنیت شهروندان دارند. 
آقای ستیز درباره دورنمای پیشنهادی توضیح داده گفت که صلح پایدار باید مبتنی بر حقوق بشر باشد و همچنین ترویج و نهادینه‌کردن ارزش‌های صلح پایدار مأموریت این معینیت می‌تواند تعریف گردد.
ناجیه انوری، رئیس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح با ارائه معلومات درباره کارکردهای وزارت، گفت که وزارت دولت در امور صلح به عنوان نهاد اجرایی در راستای عملیاتی ساختن پروسه صلح و تقویت اجماع ملی کار می‌کند و برای تطبیق توافق‌نامه‌های پساصلح تلاش خواهد کرد.
ناصر صدیقی، رئیس استراتیژی و پالیسی وزارت دولت در امور صلح نیز در این نشست گفت که این وزارت در وضعیت کنونی تلاش دارد تا برای رسیدن به صلح پایدار، از راه‌هایی استفاده کند که حقوق شهروندان محفوظ بماند.
سید حسن عالمی، رئیس اطلاع‌رسانی وزارت دولت در امور صلح، گفت که به خاطر تأکید بر آزادی بیان و همچنین فعالیت آزاد رسانه‌ها، این وزارت در تشکیلات خویش به یک ریاست به منظور امور مطبوعاتی بسنده نکرده و ریاست عمومی ارتباطات استراتیژیک را که دربردارنده سه ریاست می‌باشد، در نظر گرفته است تا بتواند در عرصه حفاظت از آزادی بیان و تسهیل فعالیت رسانه‌ها به صورت بهتر فعالیت نماید.
دانش کروخیل، رئیس آژانس خبری پژواک ضمن تأکید بر نقش نظارتی رسانه‌ها در پروسه صلح، خواستار همکاری‌های بیشتر با این قشر گردید. وی پیشنهاد نمود که دسترسی به اطلاعات به عنوان بخشی از اصول کاری معینیت در نظر گرفته شود.
رویینا شهابی یکی از فعالان رسانه‌یی، بر آگاهی‌دهی و نقش رسانه‌ها در این بخش تأکید کرد و بر ضرورت تصریح نقش وزارت در روند صلح و تأثیرگذار فعالیت‌های آن بر مردم اشاره نمود.
سایر اشتراک‌کنندگان این نشست در ادامه در مورد اجزای مطرح‌شده استراتیژی نظریات خود را ارائه کردند.
دکتور عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح در جمع‌بندی این نشست گفت که بعد از ترتیب پیشنویس استراتیژی این معاونیت، این سند با نهاد‌های ذیربط شریک خواهد شد. وی همچنین بیان داشت که تدوین پلان راهبردی برای معاونیت متذکره، راه را برای پیشبرد فعالیت‌های منظم و منسجم باز خواهد کرد.

داوطلبی

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۴
Background image

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح برگزار شد

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح با حضور دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی و سرپرست وزارت دولت در امور صلح با اشتراک اعضای این کمیته برگزار شد.
دکتور عالمه معین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۱:۱۳
Background image

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح برگزار شد

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح، با حضور دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح  و ناصر صدیقی رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌ها،. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۶:۵۶
Background image

پنجمین دور برنامه آموزشی صلح و حل منازعات پایان یافت


پنجمین دور از سلسله‌برنامه‌های آموزشی صلح و حل منازعات با توزیع تصدیق‌نامه به اشتراک‌کنندگان از سوی مقامات وزارت دولت در امور صلح، پایان یافت.
غلام‌یحیی عباسی، معین مالی و اداری وزارت. . .

همه خبرها