نشست مشورتی حفاظت از آزادی بیان در زون شمال برگزار شد

a.zia
پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۱۸:۲۵
SMP

نشست مشورتی حفاظت از آزادی بیان با حضور مسؤولین وزارت دولت در امور صلح و اشتراک مسؤولین شماری از رسانه‌های ولایات زون شمال و مسؤول ساحوی نی، در دفتر زون این وزارت در ولایت بلخ برگزار شد.
عبدالحمید مرادی، رئیس زون شمال وزارت دولت در امور صلح ضمن خیرمقدم به اشتراک‌کنندگان به معرفی این نشست پرداخت و گفت که وزارت دولت در امور صلح از طریق فعال‌سازی دفتر ساحوی برای زون شمال در شهر مزارشریف با اقشار گوناگون از جمله رسانه‌ها و فعالین آزادی بیان در زون شمال در ارتباط خواهد بود.
وی افزود از همین رو مسؤولین بخش ارتباطات استراتیژیک وزارت به ولایت بلخ حضور یافته‌اند تا در راستای حفاظت از آزادی بیان، مشوره‌ها و نظریات رسانه‌های زون شمال را دریافت نمایند.
سید ضیاء دانش، رئیس آگاهی عامه وزارت دولت در امور صلح در رابطه با ضرورت فرهنگ‌سازی صلح و محو خشونت صحبت نموده، گفت که رسانه‌ها به عنوان یک ابزار قدرتمند در این راستا می‌توانند نقش تأثیرگذار داشته باشند.
وی همچنین افزود که کار در عرصه صلح اجتماعی و سیاسی یک رسالت ملی و اجتماعی است و بدون همکاری رسانه‌ها، نهادهای حکومتی به‌تنهایی قادر نخواهند بود مؤثریت کافی را داشته باشند.
در ادامه، سید حسن عالمی، رئیس اطلاع‌رسانی وزارت دولت در امور صلح به صحبت پرداخته گفت که جمهوری اسلامی افغانستان و به ویژه ساختارهای صلح فعالیت در راستای حفاظت از آزادی بیان را مکلفیت خود می‌دانند زیرا مردم افغانستان همواره خواستار حفظ دستاوردهای 20 سال اخیر در روند صلح بوده و بر آنها تأکید دارند.
رئیس اطلاع‌رسانی وزارت دولت در امور صلح گفت که این وزارت در گذشته نیز برنامه‌هایی را به منظور بحث مشترک با رسانه‌ها به خاطر دریافت راهکارهای حفاظت از ارزش آزادی بیان در کابل برگزار نموده است و در نظر دارد هم‌فکری و نظریات رسانه‌های محلی را نیز در این زمینه داشته باشد تا از شمولیت این رسانه‌ها در این عرصه اطمینان حاصل شود.
وی همچنین گفت که پیشنهادات و نظریاتی که از سوی مسؤولین رسانه‌ها ارائه می‌شود، راه‌گشا خواهد بود و در تصمیم‌گیری‌های مربوط شامل می‌گردد.
وی اهمیت چنین نشست‌ها را با توجه به شرایط حساس کنونی مهم خواند و خواستار همکاری فعالین رسانه‌یی با نهادهای مربوط به خاطر پاسداری از آزادی بیان گردید.
در ادامه، مسؤولین رسانه‌هایی که از ولایات بلخ، جوزجان و سرپل در این نشست اشتراک نمودند، درباره چالش‌های رسانه‌ها در ولایات صحبت نموده و ابراز داشتند که در تلاشند تا بتوانند نقش خود را در راستای حفاظت از آزادی بیان که دستاورد جمعی مردم افغانستان طی 20 سال اخیر می‌باشد، ایفا نمایند.
مسؤولین رسانه‌های زون شمال با اشاره به شرایط دشوار امنیتی و محدودیت‌ها برای دسترسی به اطلاعات گفتند که این رسانه‌ها به فعالیت‌های خویش ادامه خواهند داد.
آنان تأکید نمودند که مالک اطلاعات مردم هستند و رسانه‌ها به نمایندگی از مردم باید به اطلاعات دقیق دسترسی داشته باشند تا با مردم شریک ساخته شود.
این فعالین آزادی بیان، قطع فعالیت و نشرات رسانه‌ها به خاطر عدم پذیرش نشرات جانبدارانه را یک تهدید علیه آزادی بیان عنوان کردند و همچنین خواستار حضور پررنگ‌تر مسؤولین در برنامه‌های رسانه‌یی شدند.
در اخیر این نشست، روی راهکارهای بهبود دسترسی به اطلاعات بحث صورت گرفت و پرسش و پاسخ انجام شد.
در جمع‌بندی این نشست سید حسن عالمی رئیس اطلاع‌رسانی وزارت دولت در امور صلح از ابراز آمادگی رسانه‌های محلی به خاطر همکاری در عرصه‌های گوناگون صلح قدردانی نمود و اظهار داشت که این وزارت همواره تلاش نموده تا همکار خوب رسانه‌ها باشد.

داوطلبی

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
Background image

‎هشتمین دور برنامه آموزشی اعمار صلح و حل منازعه آغاز شد

‎هشتمین دور برنامه آموزشی از سلسله ‌برنامه‌های صلح و حل منازعه از سوی ریاست آگاهی عامه وزارت دولت در امور صلح با حضور اشتراک‌کنندگان از مرکز و ولایات آغاز شد.
‎فضل‌الله واثق آمر انسجام. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۱۱:۴۵
Background image

نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۴:۳۹
Background image

پرسمان «جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت» برگزار شد

پرسمان جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت به منظور ایجاد رابطه معنادار میان دولت و شهروندان در روند صلح، از سوی ریاست تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی وزارت دولت در امور صلح، با حضور. . .

همه خبرها