جامعه جهانی خواستار توقف خشونت‌های جاری در کشور است

a.zia
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۱۵:۲۸
SMP

دومین نشست تقویت اجماع در حمایت از روند صلح افغانستان از سوی کمیسیون امور منطقوی و بین‌المللی شورای عالی مصالحه ملی، وزارت دولت در امور صلح و وزارت امور خارجه به صورت آنلاین برگزار شد.
در این نشست که با حضور داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، محمد معصوم ستانکزی رئیس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، عبدالله خنجانی معین هماهنگی، استراتیژی و پالیسی وزارت دولت در امور صلح، میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و سفیران و نمایندگان کشورها و نهادهای بین‌المللی همکار در روند صلح افغانستان تدویر یافت، در مورد اجماع منطقوی و بین‌المللی در روند صلح بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
در ابتدا سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با تأکید بر این که حمایت کشورهای همکار در روند صلح در پیشبرد این روند مهم می‌باشد، گفت که اجماع کشورهای منطقه روی روند صلح افغانستان نیز الزامی می‌باشد.
وی با بیان این که ثبات منطقه وابسته به تأمین صلح در افغانستان است، ابراز داشت که برگزاری این نشست‌ها زمینه تبادل نظر با کشورهای منطقه و جامعه جهانی را در مورد روند صلح فراهم می‌سازد.
داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی  گفت که دست یافتن به اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای رسیدن به صلح در کشور حتمی است و با درک اهمیت این موضوع، جمهوری اسلامی افغانستان در راستای جلب همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تلاش می‌کند.
محمد معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان ضمن اشاره به پیشرفت‌های روند مذاکرات صلح و کارکردهای هیئت مذاکره‌کننده گفت که در جریان وقفه کوتاه پس از دور نخست مذاکرات صلح، با مردم و نهادهای مختلف در افغانستان جلسات مشورتی برگزار شد و همه خواستار حفظ حقوق شهروندی و دست‌آوردهای سال‌های اخیر و توقف خشونت‌ها در کشور بودند.
میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه در این نشست گفت که تلاش ما این بوده که دیپلوماسی خود را با کشورهای منطقه و جهان اسلام تقویت کرده و پیام‌شان را برای حمایت از آتش‌بس در کشور داشته باشیم. چنانچه کشورهای اسلامی در این زمینه ابراز داشته‌اند که خشونت در دین مبین اسلام جواز و جایگاه ندارد.
داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در جمع‌بندی این نشست با ابراز امتنان از اعلان حمایت اشتراک‌کنندگان از تلاش‌های صلح جمهوری اسلامی افغانستان گفت که برقراری آتش‌بس فوری و توقف خشونت‌ها، سرعت‌یافتن مذاکرات صلح، رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها در روند صلح، محکوم نمودن خشونت‌های جاری و صدای واحد همکاران بین‌المللی در حمایت از روند صلح از جمله مواردی بود که اشتراک‌کنندگان در نشست امروز مطرح نمودند.
لازم به ذکر است که سفرا و نمایندگان کشورهای چین، بریتانیا، ترکیه، هند، فرانسه، اتحادیه اروپا، امریکا، ناروی، قطر، ایتالیا، اندونیزیا، سفیر ملکی ناتو، نماینده‌ی یوناما و نماینده سازمان همکاری‌های اسلامی در این نشست نیز صحبت نمودند.

 

خبرها

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۱۶:۱۵
Background image

اشتراک وزیر دولت در امور صلح در نشست بنیاد فریدریش ایبرت

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در یک نشست آنلاین که از سوی بنیاد فریدریش ایبرت به منظور رونمایی از گزارشی در مورد بررسی نقش. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۹:۲۳
Background image

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با دمیتری ژیرنوف سفیر فدراتیف روسیه در کابل دیدار نمود و درباره موضوعات مرتبط به روند صلح تبادل نظر شد.
وزیر دولت در امور صلح بر اهمیت اجماع. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۸:۴۰
Background image

نمایشگاه عکس اشک جنگ؛ لبخند صلح دایر گردید

نمایشگاه عکس اشک جنگ؛ لبخند صلح: پیامی برای آتش‌بس از سوی وزارت دولت در امور صلح و با مشارکت شماری از نهادهای جامعه مدنی و تعلیمی، با حضور وزیر دولت در امور صلح و شماری از مقامات دولتی. . .

همه خبرها