بزرگان قومی از آتش‌بس سرتاسری در کشور حمایت کردند

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۰:۲۰
smp

شماری از بزرگان اقوام ولایت‌های ننگرهار، بغلان، کندز، کابل، بامیان، لغمان، پروان، خوست، غزنی، لوگر، بدخشان و کندهار در نشستی با حضور عبدالخالق بالاکرزی معین انسجام امور اقوام و نهادها، داکتر عالمه معین امور حقوق بشر و نهادهای مدنی و سید فهیم سروش مشاور ارشد وزارت دولت در امور صلح از آتش‌بس سرتاسری در کشور اعلام حمایت کردند.

عبدالخالق بالاکرزی معین انسجام امور اقوام و نهادهای وزارت دولت در امور صلح ضمن اظهار خوش‌آمدید به بزرگان قومی گفت با اینکه صلح خواست تمامی مردم افغانستان است؛ اما صلح بدون آتش‌بس بی‌معنی است.

وی با اشاره به این که بیشترین قربانیان جنگ جاری افراد ملکی هستند گفت که در تمامی توافقات صلح در سطح جهان، ابتدا آتش‌بس اعلام شده و پس از آن روی صلح توافق حاصل گردیده است؛ از همین‌رو نیاز است تا برای تحکیم و پیشبرد مذاکرات صلح، آتش‌بس اعلام شود.

معین انسجام امور اقوام و نهادهای وزارت دولت در امور صلح در مورد نشست‌های‌ مشورتی وزارت دولت در امور صلح با اقشار مختلف معلومات ارائه کرد و گفت که نظرات و پیشنهادات این اقشار با مسؤولین روند صلح و هیئت مذاکره‌کننده شریک شده است.

آقای بالاکرزی تأکید کرد؛ همان گونه که صلح خواست همه مردم است؛ باید تمامی مردم از جریان این روند باخبر باشند.

از سویی هم اشتراک‌کنندگان نشست بر اهمیت آتش‌بس در مقطع حساس مذاکرات تأکید کردند و گفتند که ریختن خون افراد بی‌گناه مغایر ارزش‌های انسانی و اسلامی است.

آنان همچنین با تأکید بر اینکه بدون اعلام آتش‌بس صلح تأمین نخواهد شد، گفتند که نیاز است هیئت‌های مذاکراتی در مرحله دوم مذاکرات روی اعلام آتش‌بس بیشتر توجه کنند.

آنان همچنین ابراز داشتند که برای بهبود روند صلح باید به نقش بزرگان قومی توجه شود و آنان برای اعلام آتش‌بس میانجی‌گری کنند.

شماری نیز تأکید کردند که جریان مرحله اول مذاکرات بررسی شود و با آسیب‌شناسی این دور، راه مناسب برای توافق روی آتش‌بس انتخاب گردد.

سید فهیم سروش، مشاور ارشد وزارت دولت در امور صلح در جمع‌بندی نشست گفت که هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان نماینده تمام مردم افغانستان هستند و باید به نظرات و خواسته‌های مردم توجه کنند و خواست مردم آتش‌بس است.

وی همچنین نقش مردم را در روند مذاکرات و تطبیق موافقت‌نامه مهم خواند و بر از میان برداشتن فاصله میان مردم و‌ حکومت تأکید کرد.

آقای سروش آتش‌بس را پیشنهاد بی‌بدیل خواند و گفت که خواست مردم از هیئت مذاکره‌کننده این است که برای آتش‌بس بدیلی نپذیرند و استراتیژی و پلان مشخص برای تطبیق آن وجود داشته باشد.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۷ - ۱۶:۳۱
Background image

نخستین نشست کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح برگزار شد

نخستین نشست کمیته تماس احزاب سیاسی با حضور دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۷ - ۱۱:۱۳
Background image

سرپرست وزارت دولت در امور صلح با معاون یوناما دیدار نمود


عبدالله خنجانی سرپرست وزارت دولت در امور صلح و معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی این وزارت با استیو بروکینگ معاون یوناما دیدار نمود.
در این دیدار دو طرف روی دور دوم مذاکرات صلح. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۴:۲۹
Background image

صدای زنان هلمندی به میز مذاکره رسانده می‌شود

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با مسؤولین نهاد همبستگی و صدای بانوان هلمند و شورای زنان ناحیه هفتم کابل در یک نشست مشترک آنلاین و حضوری روی. . .

همه خبرها