برنامه گفت‌وشنود پیرامون دادخواهی برای حمایت از ارزش‌های حقوق زنان در روند صلح برگزار شد 

a.zia
چهارشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۹ - ۱۰:۵۳
smp

برنامه گفت‌وشنود یک‌روزه داد‌خواهی برای حمایت از ارزش‌های حقوق زنان در روند صلح از سوی معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح به همکاری انجمن همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) با اشتراک مقامات شورای عالی مصالحه ملی، اعضای زن هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و مسؤولین وزارت دولت در امور صلح برگزار شد. 
در ابتدا دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی، اجندای برنامه را معرفی کرد و گفت، تدویر چنین برنامه‌ها در شرایط کنونی برای بحث روی دادخواهی ارزش‌محور و حمایت از حقوق زنان در روند صلح بسیار ارزشمند می‌باشد.
دکتور ملک ستیز، پژوهشگر حوزه صلح در مورد داد‌خواهی و انواع آن ضمن ارائه پرزنتیشن، بیان داشت: دادخواهی از دیدگاه ارزشی و حقوقی، جایگاه خاصی دارد و اینان به سعادت دیگران باورمند هستند و برای حاکمیت قانون و حقوق  شهروندی گام برمی‌دارند. 
او گفت: با کنار گذاشتن تعصب و پذیرفتن پلورالیزم برای دادخواهی، در جامعه خود می‌توانیم کار کرده و با رعایت اخلاق، دید واقع‌بینانه و مسوولیت‌پذیری به موفقیت برسیم.
وی همچنین ابراز داشت که نیاز است تا یک گروه تخنیکی زنان متخصص با کار در زمینه آسیب‌شناسی و تحلیل حقوقی، نه‌تنها برای دادخواهی سیاسی، بلکه دادخواهی حقوقی در روند صلح فعالیت کنند.
اشتراک‌کنندگان برنامه به تبادل نظریات، ارائه پرسش‌ها و به گفتگو روی موضوع نشست پرداختند. 
در ادامه فوزیه کوفی و فاطمه گیلانی از اعضای هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و نجیبه ایوبی عضو کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی، در مورد تأثیر‌گذاری جامعه مدنی روی سیاست، نهادینه شدن نقش و جایگاه ارزش‌محور زنان در سیاست و اجتماع و تشویق احزاب به عنوان اپوزیسیون قانونی صحبت کردند.
در اخیر دکتور عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح ضمن ارائه معلومات بیان داشت که این معینیت از آغاز تأسیس تا اکنون برعلاوه فعالیت‌های دیگر، اکنون برای آماده‌سازی پلان راهبردی خود کار می‌کند. 
وی همچنین با اشاره به اهمیت جامعه مدنی و نقش زنان در پروسه صلح اظهار داشت که نیاز است تا عملکرد‌های جامعه مدنی و زنان از حالت واکنشی به کنشی  و پیشگیرانه مبدل شود.
در این برنامه روی دادخواهی و انواع آن، لابی‌گری و رابطه آن با دادخواهی به هدف مشخص نمودن ساحات کلیدی برنامه راهبردی معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح بحث و گفتگو شد.

داوطلبی

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۴
Background image

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح برگزار شد

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح با حضور دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی و سرپرست وزارت دولت در امور صلح با اشتراک اعضای این کمیته برگزار شد.
دکتور عالمه معین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۱:۱۳
Background image

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح برگزار شد

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح، با حضور دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح  و ناصر صدیقی رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌ها،. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۶:۵۶
Background image

پنجمین دور برنامه آموزشی صلح و حل منازعات پایان یافت


پنجمین دور از سلسله‌برنامه‌های آموزشی صلح و حل منازعات با توزیع تصدیق‌نامه به اشتراک‌کنندگان از سوی مقامات وزارت دولت در امور صلح، پایان یافت.
غلام‌یحیی عباسی، معین مالی و اداری وزارت. . .

همه خبرها