بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» برگزار شد

a.zia
پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۷:۲۳
SMP

بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» با حضور و اشتراک مقامات وزارت دولت در امور صلح، استادان پوهنتون، نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و محصلین، در مرکز مطالعات افغانستان پوهنتون کابل از سوی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
عبداالله خنجانی، معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی وزارت دولت در امور صلح در سخنرانی افتتاحیه این نشست گفت که باید شمولیت و مشارکت تمام اقشار جامعه در پروسه صلح تضمین شود و برای تطبیق این مورد، نیاز است فضا برای مردم‌ باز گذاشته شود.
وی با اشاره به جایگاه خواسته‌های مردم در روند صلح گفت که هیچ موردی مهم‌تر از خواست مردم افغانستان در روند صلح نیست و برنامه حاضر نیز به منظور ایجاد فضای همکاری در راستای صلح با مردم و نهادهای مدنی برگزار شده است.
آقای خنجانی همچنین با تأکید بر اهمیت نقش مردم در روند صلح گفت که خواست جمعی این است که مالکیت پروسه صلح به مردم افغانستان تعلق داشته باشد و حکومت منحیث نماینده می‌تواند در قسمت هماهنگی با مردم، خواسته‌های مردم را در این روند جای دهد. وی همچنین گفت که حدود در روند صلح از جانب مردم افغانستان است.
سپس بحث آزاد با اشتراک لیلما ناصری، رئیس مؤسسه عدالت افغانستان، اقبال خیبر، از بنیان‌گذاران حرکت مردمی صلح، محمد اکبر سروری، استاد پوهنتون، به گردانندگی سعید مددی، رئیس ارتباط خارجه وزارت دولت در امور صلح آغاز شد.
لیلما ناصری، رئیس مؤسسه عدالت افغانستان، اعمار صلح را مسؤولیت همه مردم و حکومت دانست و گفت که اعمار صلح مسؤولیت همه مردم، حکومت، نهادهای جامعه مدنی و جامعه جهانی است و همه باید مسؤولیت خود را بشناسند.
وی همچنین ابراز داشت که نیاز است تا میان نهادهای حکومتی و نهادهای بین‌المللی ارتباط قوی ایجاد شود تا از تقسیم اجتماعی جلوگیری شود و مردم افغانستان به صلح دست پیدا کنند.
سپس اقبال خیبر، از بنیان‌گذاران حرکت مردمی صلح با اشاره به اهمیت کار مردمی برای صلح در روستاها گفت که نیاز است تا در استراتیژی‌ها تغییر بیاید و مجالس و برنامه‌های صلح به قریه‌ها امتداد داده شود. وی همچنین کار مردمی برای از میان برداشتن خشونت را مهم دانست و گفت که نیاز است تا فاصله میان مردم شهر و روستا از میان برود.
محمد اکبر سروری، استاد پوهنتون نیز با تأکید بر اهمیت مشارکت تمام مردم در روند صلح گفت که  برای ایجاد صلح به ویژه صلح اجتماعی نیاز است تا روی از بین بردن فرهنگ خشونت کار کنیم. وی تأکید کرد که مهار خشونت باید از خانه‌های مردم شروع و به جامعه منتهی شود. وی همچنین گفت که اعمار صلح باید به عنوان یک باور دینی تبلور یابد و سپس در عمل پیاده گردد.
داکتر عالمه، معین حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح نیز گفت که نظریات مردم همواره برای این وزارت مهم بوده و تلاش خواهد شد تا نظریات و پیشنهادات تمامی اقشار در روند صلح شنیده شود.
در پایان بحث آزاد نیز تعدادی از اشتراک‌کنندگان نظریات خود را شریک کردند.

خبرها

دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ - ۱۸:۱۳
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با سفیر ناروی

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با اولی اندرس لیندمن سفیر ناروی در کابل دیدار نمود.

آقای نادری در این دیدار از نقش حمایتی سازنده و مهم کشور ناروی در مذاکرات جاری صلح. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ - ۱۵:۳۹
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، در دفتر کارش دیدار نمود.
در این دیدار، وزیر دولت در امور صلح ضمن اظهار قدردانی از. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۳۰ - ۹:۴۰
Background image

ورکشاپ «چگونگی ترتیب بودجه در پروژه‌ها» برگزار شد

ورکشاپ «چگونگی ترتیب بودجه در پروژه‌ها» از سوی آمریت ارتقای ظرفیت و انکشاف اداره ریاست منابع بشری وزارت دولت در امور صلح، با همکاری غلام‌علی فگار‌زاده، مشاور امور مالی وزارت دولت در. . .

همه خبرها