سخنرانی حبیبه سرابی، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در نشست جانبی یکم کنفرانس افغانستان 2020 در جنیوا؛ تأمین صلح پایدار ـ پنل بخش الف: حفاظت و تقویت حقوق بشر و مشارکت زنان

a.zia

عالیجناب بانوی اول، عالی‌جنابان وزرای محترم آقای اتمر، آقای ستانکزی، آقای نادری، اعضای محترم هیئت، خانم‌ها و آقایان!
السلام علیکم!
خوشحالم که اینجا هستم و در مورد لزوم فراگیری و همه‌شمول بودن روند مذاکرات صلح صحبت می‌کنم.
مطالعات نشان داده است که گستردگی فراگیری صلح به‌طور مستقیم به پایداری پروسه صلح مرتبط است. به‌عنوان مثال، ما شواهدی داریم که ثابت می‌سازد شمولیت زنان در روند مذاکرات، با نتایج پایدار عمدتاً ناشی از حل اختلافات سیاسی مرتبط است. بنابراین، اهمیت فراگیربودن پروسه، فراتر از واقعیت و یک بزرگ‌نمایی نیست.
ما در هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی، خود را نسبت به کل جامعه‌مان مسؤول و پاسخگو می‌دانیم. در حالی‌که همزمان از خشونت به‌عنوان اهرم فشار استفاده می‌شود. اگر تمام افراد نتوانند در اتاق مذاکره حضور یابند، این، به معنای عدم مشارکت آنان نیست و به معنای کنارگذاشته‌شدن از روند هم نیست.
به همین دلیل است که اعضای هیئت مذاکره‌کننده به طور منظم با افرادی از هر قشر، به‌ویژه قربانیان جنگ و اقلیت‌ها از سراسر کشور، در تعامل هستند. ما نظریات، انتظارات، خواسته‌ها، نگرانی‌ها و ترس آنان را می‌شنویم.
از این سو، ما به سؤالات آنان پاسخ می‌دهیم، درباره فعالیت‌های‌مان گزارش می‌دهیم و میکانیزم پروسه را توضیح می‌دهیم. در این زمینه، نقش وزارت دولت در امور صلح، قابل قدر است. همکاران ما در وزارت دولت در امور صلح این امکان را فراهم نموده‌اند تا با طیف گسترده و متنوعی از هموطنان افغان از سراسر کشور به‌صورت مجازی ارتباط برقرار شود.
علاوه بر این، ما به طور منظم با شرکای بین‌المللی و اعضای گروه حامی مشورت می‌کنیم. شرکای بین‌المللی ما، حمایت تخنیکی برای کمک به روند مذاکره را فراهم می‌کنند.
یک جنبه مهم تعامل ما با شرکای بین‌المللی کار روی مسأله همه‌شمول بودن است. در هیئت مذاکره‌کننده جمهوریت، ما از این دیدگاه و نظریه که نقش زنان در روند صلح تنها رسیدگی به مسایل حقوق زنان است، اجتناب و دوری کرده‌ایم. نیمی از جمعیت افغانستان زنان هستند. ما حق داریم که در تصمیم‌گیری درباره همه موضوعات شرکت کنیم. 
در داخل هیئت، زنان عضو، در کمیته‌های متفاوت کاری فعالیت می‌کنند. همه این کمیته‌ها مسؤولیت دارند روی موضوعاتی که اهمیت ملی دارند، کار کنند.
به همین ترتیب، ما نه‌تنها در کنار همکاران مرد خود به‌شدت از حقوق زنان دفاع می‌کنیم، بلکه در بحث‌هایی که به منظور سرنوشت و آینده افغانستان صلح‌آمیز، مستقل و مرفه انجام می‌شود، به‌طور فعال صدای خود را بلند می‌کنیم.
ما از شرکای بین‌المللی خود برای حمایت ثابت‌قدم از افغانستان در طی دو دهه گذشته سپاس‌گزاریم.
حمایت مداوم جامعه بین‌المللی نه‌تنها برای روند مذاکرات فعلی، بلکه در سال‌های آینده نیز مهم و حیاتی است؛ زمانی‌که این پروسه منجر به توافق صلح شود.
توافق‌ صلح تنها آغاز یک پروسه طولانی و پیچیده دیگر برای تأمین صلح است، که در این پروسه افغانستان روی حمایت شرکای بین‌المللی خود حساب می‌کند.
ما از شما می‌خواهیم که درخواست ما برای آتش‌بس را انعکاس دهید و همه تلاش‌تان را در زمینه تحقق این امر برای مردم افغانستان به کار گیرید.
ما از شما می‌خواهیم که در اجرا و تطبیق استراتیژی صلح، و تحقق دیدگاه‌ها و آرزوهای‌مان برای فراگیربودن صلح پشتیبان باشید.
ما خواهان پیام‌های خوب شما در زمان مناسبی از پروسه صلح هستیم.
در آخر، ما می‌خواهیم در کمک به محافظت و مراقبت از ارزش‌های پذیرفته‌شده جهانی که ما به آنها باور داریم، حمایت و پشتیبانی شما را داشته باشیم.
تشکر از شما!