زندگینامه عبدالمتین بیک، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Matin bek

عبدالمتين بیک، مشاور ارشد امور سياسی و مردمی مقام عالی رياست جمهوری می‌باشد. وی پيش از تقرر در اين بست به عنوان رئيس عمومی اداره ارگان‌های محلی، معاون ولايتی رياست عمومی امنيت ملی، معين مالی و اداری اداره ارگان‌های محلی و مشاور وزارت امور داخله انجام وظيفه نموده است.
وی طی سال‌های اخير با حضور در سطح رهبری بخش‌های ملكی و امنيتی حكومت با تمركز وظيفوی بر ولايات، ولسوالی‌ها و قريه‌جات كشور، شناخت عميقی از تنوع جامعه افغانستان حاصل نموده و نقش اساسی در برگزاری برنامه‌های ملی در راستای تحكيم پايه‌های نظام از جمله: رهبری بُعد محلی جرگه مشورتی صلح با تسهيل انتخابات در سطح تمام شهرها و ولسوالی‌های کشور، زمينه‌سازی محلی برگزاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی، مديريت آتش‌بس و هفته كاهش خشونت را برعهده داشته است. باور موصوف به حضور تمام اقشار در مديريت جامعه، منتج به حضور گسترده جوانان در سطح حكومت‌داری محلی و همچنين حضور چشمگير زنان در سطح رهبری اداره ولايات (معاونين ولايات، شاروالان، ولسوالان و رؤسای سطح ولايتی) گرديده است.
دستاوردهای موصوف در ايجاد تحول بنيادين در حكومت‌داری محلی از جمله تدوين قانون شوراهای محلی، قانون شاروالی‌ها و پاليسی حكومت‌داری محلی و تدوين ده‌ها مقرره و طرزالعمل ديگر، برگزاری ده‌ها سمينار علمی و كنفرانس‌های سطح ملی ميان مسؤولين محلی و مركزی حكومت، وی را به يكی از محدود متخصصين برجسته حكومت‌داری محلی در سطح كشور تبديل نموده است.
كاركرد ايشان در مدت انجام وظيفه بارها با تفويض مدال و تقديرنامه از جانب رهبری حكومت و بخش‌های مختلف جامعه مورد ستايش قرار گرفته است.
عبدالمتين بیک در سال 1366 ه‍.ش در ولايت تخار چشم به جهان گشوده و دارای مدرک ليسانس از پوهنتون دهلی و مدرک ماستری از پوهنتون جواهر لعل نهرو در رشته علوم سياسی می‌باشد.