زندگینامه کلیم‌الله نقیبی، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Naqibi

حاجی کلیم‌الله نقیبی فرزند حاجی ملا نقیب‌الله آخندزاده، در سال ۱۳۵۷ در ولایت کندهار به دنیا آمد. وی تعلیمات دینی را در مدارس خرقه مطهره و ابوحنیفه(رح) و تعلیمات عصری را تا صنف دوازدهم در لیسه عالی ذکور صوفی صاحب فرا گرفته است. وی همچنین در حقوق و علوم سیاسی سند لیسانس دارد.
حاجی کلیم‌الله نقیبی در سال ۱۳۵۷ ه‍.ش در قلب کندهار، در ولسوالی ارغنداب در گوشه غربی روضه بابا ولی در قریه چارقلبه، در خانه ملا نقیب‌الله آخند مشهور به ملاگل آخند (فرزند حاجی عبدالستار آخند)، از خانواده‌های بزرگ مربوط قبیله بزرگ پشتون الکوزی‌خیل، چشم به جهان گشود. ملا نقیب‌الله آخند، پدر حاجی کلیم‌الله نقیبی، با نظرداشت تحولات و شرایط زمان خویش، نقش مهمی را به عنوان ستاره درخشان جهاد ایفا نمود. او آموزش‌های دینی را از پدرش آموخته بود و پس از کودتای انقلابی و شهادت سردار محمدداوود خان و اعلان جهاد؛ تمام زندگی خویش را در راه جهاد فی سبیل‌الله و برای استقلال افغانستان وقف کرد. خدمات و مبارزات ملا نقیب‌الله آخند، افتخار پشتون‌هاست و کشورهای منطقه را به جهاد جلب کرد. حاجی نقیب‌الله آخند فرزند خود را برخوردار از عزم ملی مستحکم و روحیه افغانی پرورش داد و زمینه کسب تجارب بسیاری را برایش فراهم نمود.
حاجی کلیم‌الله نقیبی علاوه بر تعلیمات دینی که در مدارس خرقه مطهره و ابوحنیفه (رح) آموخت، تعلیمات عصری را تا صنف دوازدهم در لیسه عالی ذکور صوفی‌صاحب فرا گرفت و سپس حقوق و علوم سیاسی را به سویه لیسانس فرا گرفت. همزمان با این آموزش‌ها، انگلیسی، کمپیوتر و علوم خصوصی نیز آموخت.
پس از وفات ملا نقیب‌الله آخند (ملاگل آخند) به تاریخ ۱۹ میزان ۱۳۸۶، رئیس‌جمهور پیشین حامد کرزی و برهان‌الدین ربانی رهبر پیشین جهادی، حاجی کلیم‌الله را که فرزند بزرگ ملا نقیب‌الله آخند بود، منحیث جانشین وی انتخاب کردند. با گذاشته شدن دستار بر سر حاجی کلیم‌الله نقیبی مسؤولیت تسلسل قومی و رهبری قومی بر عهده این رهبر جوان گذارده شد.
آقای نقیبی با ادامه راه برحق پدرش، با مردانگی کامل، مبارزه سیاسی و ملی را آغاز کرد و برای خدمت به مردم کمر همت بست. وی پس از مشوره و نشست‌ها با جوانان، شخصیت‌های سیاسی، علمی و ملی و با ساختارها، منحیث معاون حزب سیاسی پرنفوذ جمعیت اسلامی انتخاب شد.
در سال 1393 به فیصله شورای رهبری حزب، از داکتر عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری اعلام حمایت کرد و با برگزاری برنامه بزرگ و باشکوه هنگام سفر داکتر عبدالله به کندهار از سوی وی، او را به سطح ملی و بین‌المللی مطرح ساخت. همچنین پس از حل اختلافات انتخاباتی، حاجی کلیم‌الله برای حل بحران به‌میان‌آمده میان حکومت و والی پیشن بلخ عطامحمد نور انتخاب شد. بحران سیاسی مذکور حامل نگرانی مردم و به میان آمدن بحران بعدی بود. خوشبختانه آقای نقیبی با وطندوستی و اخلاص، دانش فراخ و مهارت، بحران را حل و فصل کرد و از سوی رئیس‌جمهور تقدیرنامه افتخاری به دست آورد.
با داشتن مهارت‌های فوق، در سال 1399 منحیث عضو هیئت مذاکره‌کننده حکومت جمهوری اسلامی افغانستان با تحریک طالبان انتخاب شد.