زندگینامه محمد ناطقی، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Nateqi

محمد ناطقی در سال ۱۳۳۳ در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان متولد شده است. وی درس‌های مقدماتی و ابتدایی را در ولایت بامیان خوانده است. آقای ناطقی تحصیلات عالی خویش در رشته فلسفه، حقوق و فقه اسلامی را در عراق فرا گرفته است. وی همچنین در رشته فلسفه و سیاست از پوهنتون آزاد اسلامی، ماستری دارد. وی پس از کودتای ۷ ثور ۱۳۵۷ گروه سیاسی «مستضعفین» را با ۷ تن از همکاران خود تشکیل داد و در سال ۱۳۵۸ به حیث عضو شورای رهبری سازمان «نصر» انتخاب شد. سپس به عنوان عضو شورای مرکزی حزب وحدت اسلامی افغانستان و سخنگوی سیاسی این حزب در خارج از کشور (اروپا،کشورهای عربی، ایران و پاکستان) تعیین شد. 
آقای ناطقی در سال ۱۹۹۷ به حیث وزیر تجارت در دولت اسلامی افغانستان به ریاست‌جمهوری استاد برهان‌الدین ربانی مقرر و تا اجلاس بن ۲۰۰۱، در همین سمت ایفای وظیفه کرد. 
محمد ناطقی در کنفرانس بین‌المللی بن ۲۰۰۱، به نمایندگی از حزب وحدت اسلامی افغانستان و عضو هیئت اتحادیه شمال یعنی دولت اسلامی افغانستان، منحیث عضو اصلی این کنفرانس انتخاب شد و تمام اسناد کنفرانس بن را به عنوان عضو اصلی امضا کرد. بعد از کنفرانس بن، در حکومت انتقالی افغانستان به حیث سفیر کبیر افغانستان در کوریای جنوبی اگریمنت دریافت نمود ولی به دلیل نداشتن سفارت در کوریای جنوبی، وی در لیبیا به حیث سفیر کبیر افغانستان حکم مقرری خود را می‌گیرد و با عنوان سفیر غیر‌مقیم در چند کشور شمال افریقا برای مدت پنج سال ایفای وظیفه کرد و از اثر مأموریت وی در لیبیا، شهر غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌گردد.
محمد ناطقی از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۴ مشاور وزارت امور خارجه بود و در بخش شمال افریقا و ممالک عربی وظیفه انجام داد. از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ به حیث رئیس کمیسیون عالی نظارت بر توافقنامه حکومت وحدت ملی منظوری گرفت.
محمد ناطقی اکنون عضو هیئت مذاکره‌کننده صلح و مشاور ارشد در شورای عالی مصالحه ملی می‌باشد. وی دارای تألیفات متعددی است که می‌توان از کتاب «سال‌های تغییر» که در دو جلد چاپ شده، نام برد. 
محمد ناطقی ده‌ها مقاله نوشته است و صدها مصاحبه با رسانه‌های داخلی و خارجی در طی سال‌های گذشته انجام داده است. وی به زبان‌های دری، پشتو، عربی و انگلیسی صحبت می‌کند و به زبان جرمنی نیز آشنایی دارد.