زندگینامه خالد نور، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Khalid Noor

خالد نور، با ۲۵ سال سن، جوان‌ترین عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان است که در ولایت بلخ، در شمال افغانستان به دنیا آمده است.
وی فرزند عطامحمد نور، از نامدارترین سیاستمداران افغانستان است که دارای پایگاه وسیع مردمی در سراسر افغانستان می‌باشد.
خالد نور، قبل از انتخاب شدن به عنوان عضو هیئت مذاکره‌کننده صلح افغانستان، نقش پررنگ در فعالیت‌هایی که در راستای تأمین صلح در کشور صورت گرفته است، داشته و در نشست‌های متعدد درباره صلح افغانستان شرکت کرده است.
وی به عنوان نماینده مردم به خصوص نسل جوان افغان در مذاکرات صلح با گروه طالبان، فرصت‌های گوناگونی برای نیابت از هم‌نسلانش داشته است. حضور در گفتگوهای صلح میان نمایندگان گروه طالبان و رهبران سیاسی افغانستان در مسکو در ماه می ۲۰۱۹، یکی از این فرصت‌های مهم بوده است.
حضور در گفتگوهای بین‌الافغانی با گروه طالبان در قطر در جولای ۲۰۱۹ یکی دیگر از تجارب وی به شمار می‌رود.
نشست دوحه، یکی از نشست‌های مهم در زمینه جستجوی راه‌های رسیدن به صلح  افغانستان  بود. در این  نشست، گفتگوهای گسترده‌ای با موضوع پایان‌دادن به جنگ چنددهه، میان نمایندگان افغان از طیف‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و نمایندگان طالبان صورت گرفت که نقش خالد نور نیز در کنار بقیه نمایندگان، برجسته بود و به نمایندگی از افغانستان موارد مهم و سرنوشت‌سازی را مطرح کرد.
آقای نور در ماه جولای ۲۰۱۹، در کنفرانس صلح پاکستان با حضور عده‌اى از سیاستمداران افغانستان نیز شرکت کرد. این نشست با هدف تسهیل و هموارسازی راه برای گفتگوهای بین‌الافغانی برای پایان دادن به بیش از دو دهه جنگ با طالبان و تقویت تلاش‌ها برای صلح با این گروه برگزار شد. موارد مهمی برای این هدف، از جانب آقای نور مطرح شد.
خالد نور به نمایندگی از افغانستان در همایش سالانه جوانان در سازمان ملل متحد نیز حضور داشته است.
وی در چند سال گذشته به صورت پی‌هم با جوانان، اهل پوهنتون و اقشار گوناگون کشور دیدار داشته و دیدگاههای مختلف نسبت به  آرمان‌های صلح را جمع‌آوری نمود تا بتواند صدای رسای شهروندان کشور به ویژه نسل جوان در مذاکرات آتی صلح باشد.
خالد نور دوره تعلیم را در مکتب افغان ـ ترک ولایت بلخ به اتمام رسانید. سپس از اکادمی نظامی شاهی سنهرست کشور انگلستان و به  تعقیب آن از  دانشگاه جورج میسون ایالات متحده امریکا، از رشته تحلیل و حل منازعات فارغ‌التحصیل شده است.
او علاقه‌مند مطالعه، فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، حضور در فعالیتهای خیریه و عام‌المنفعه است. از وی تاکنون چندین مقاله در رسانه‌های معتبر بینالمللی با عناوین  «راه‌های رسیدن به صلح در افغانستان» به نشر رسیده است. خالد نور، آموزش و تعلیم نسل نو را، راه مؤثری برای داشتن یک افغانستان باثبات و امن می‌داند و به همین منظور در کنار عضویت و فعالیت در کارزارهای پشتیبانی و تسهیل شرایط آموزشی، دانشگاه «جهان نور» را بنیان گذاشته است.