زندگینامه باتور دوستم، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Dostum

الحاج باتور دوستم، فرزند الحاج مارشال عبدالرشید دوستم در سال ۱۹۸۸ در ولسوالی خواجه دوکوه ولایت جوزجان به دنیا آمده است. وی دوره ابتدایی (صنف اول) را قبل از حضور طالبان در لیسه ابن‌یمین جوزجان خوانده است. سپس دوره ابتدائیه را در مکتب اوران پیریهان در ترکیه ادامه داده و دوره لیسه را نیز در مکتب اوزل احمد اولسوی در ترکیه به پایان رسانیده است. وی سال ۲۰۱۴ از پوهنتون غازی انقره ترکیه در رشته روابط بین‌الملل، سند لیسانس دریافت کرده است. آقای دوستم در حال اکمال دوره ماستری‌اش است.
آقای باتور دوستم به زبان‌های اوزبیکی، دری، ترکی، انگلیسی و ترکمنی بلدیت دارد.
وی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ در نهاد «ترک دنیاسی» فعالیت داشته است و همچنین در همین سال‌ها هم‌زمان با دوره تحصیلی، خدمات اجتماعی نیز انجام داده است. وی از سال ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۷ رئیس بنیاد خیریه دوستم بوده است. آقای باتور دوستم همچنین مراکز آموزشی «باتور بیلیم یورتی» را در ولایات تخار و جوزجان تمویل مالی کرده است.
آقای دوستم در نشست‌های بین‌المللی زیر اشتراک نموده است:

  • کنفرانس لندن در سال ۲۰۱۴
  • افتتاح پروژه تاپی در ترکمنستان در سال ۲۰۱۵
  • اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک در سال ۲۰۱۶
  • کنفرانس جهانی بروکسل در سال ۲۰۱۶
  • کنفرانس جهانی صلح در تاشکند در سال ۲۰۱۸
  • نشست بین‌المللی کشورهای اسلامی در ترکیه به حیث عضو هیئت افغانستان در سال ۲۰۱۹
  • مراسم گشایش نماد اسپ‌سواران و یادبود از یازدهم سپتمبر در نیویارک در سال ۲۰۱۶
  • مراسم رونمایی فلم دوازده مرد نیرومند (12 Strong) در نیویارک در سال ۲۰۱۸

آقای دوستم در سال ۲۰۱۷ منحیث رئیس حزب جنبش ملی اسلامی توسط پولینیوم انتخاب شد. وی همچنین در بنیاد دوستم فعالیت داشته است. بنیاد دوستم در بخش‌های انجام کمک‌های خیریه به آسیب‌دیدگان سیلاب‌ها، زلزله و جنگ‌های خانمان‌سوز در ولایت‌های مختلف، تداوی مریضان صعب‌العلاج در داخل و خارج کشور و پرداخت ضروریات مریضان، همکاری در چاپ کتاب‌های دینی، آموزشی و فرهنگی، راه‌اندازی همایش‌های فرهنگی، علمی و آموزشی برای تقویت زبان‌ها و ارتقای ظرفیت آموزشی فعالیت دارد.

آقای دوستم هم‌اکنون عضو ولسی‌جرگه و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان است. رسیدگی به مشکلات و ضروریات موکلین در کابل و ولایت جوزجان، استخدام جوانان در بخش‌های مختلف کاری در دولت و ادارات مختلف دیگر، فراهم‌آوری فرصت‌های تحصیلی به جوانان در کشورهای مختلف، تصویب چندین قانون با اعضای ولسی جرگه در شورای ملی کشور و نظارت و ارزیابی از اوضاع جاری سیاسی و همچنین دادخواهی از مشکلات مردم، از دستاوردهای وی به شمار می‌رود.