زندگینامه محمد معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
Stanekzai

محمد معصوم ستانکزی، پسر محمود خان ستانکزی در سال ۱۳۳۷ در قریه مغل‌خیل ولسوالی محمد‌آغه ولایت لوگر به دنیا آمد. وی تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب متوسطه ده نو ولسوالی محمد‌آغه ولایت لوگر تکمیل نمود، سپس در انستیتوت تربیوی مخابرات کابل شامل شد و الی صنف ۱۴ تحصیلات خود را در رشته مایکرو ویف (Microwave) به اتمام رسانید. آقای ستانکزی بعد از سپری نمودن دوره مکلفیت عسکری، تحصیلات نظامی را در رشته مخابرات حربی پوهنتون تکمیل کرد و به تعقیب آن دروس قرارگاه و قوماندانیت را در کورس عالی افسران  فرا گرفت. 
متعاقباً، ایشان دیپلوم ماستری خود را در بخش مدیریت و اداره از پوهنتون پریستون شهر پیشاور کشور پاکستان در سال ۱۳۷۹ اخذ نمود و دیپلوم ماستری دوم را در سال ۱۳۸۵ در رشته انجینری برای انکشاف پایدار از پوهنتون کمبریج کشور انگلستان به دست آورد. 
آقای ستانکزی در سال ۱۳۸۷ به حیث سرمحقق در انستیتیوت صلح امریکا (USIP) برای مدت شش ماه در رشته صلح و امنیت کار کرد و تحقیقات علمی انجام داد. نوشته‌های متعدد علمی وی در بخش‌های امنیت، انکشاف و صلح در سطح ملی و بین‌المللی نشر و پخش شده است. 
محمد معصوم ستانکزی، قبل از این که در سیاست گام نهد، در پست‌های عالی نظامی و ملکی ادارات دولتی و غیر‌دولتی ایفای وظیفه کرده است. وی برعلاوه اجرای وظایف در ریاست تشکیلات و ریاست اوپراسیون وزارت دفاع، به حیث قوماندان غند و معاون فرقه نیز اجرای وظیفه نموده است. 
در دوران مهاجرت، آقای ستانکزی در کشورهای پاکستان و ایران در برنامه‌های امداد‌رسانی بشری و خدمات توسعوی مصروف به کار بود و در پست‌های متعدد مدیریتی و رهبری به شمول ریاست اجرائیوی مؤسسه ایریا (AREA) ایفای وظیفه نموده است.  
وی پس از تشکیل اداره موقت جمهوری اسلامی افغانستان، به حیث کمیشنر حقوق بشر و سپس به حیث وزیر مخابرات به لویه‌جرگه اضطراری معرفی و تعیین شد. قابل ذکر است که آقای ستانکزی در این مدت، اساس و تهداب تکنالوژی معاصر را در افغانستان گذاشت و کمک‌های قابل ملاحظه‌ی جامعه جهانی را جلب نمود.  
آقای ستانکزی هم‌اکنون رئیس هیئت مذاکره‌کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان و وزیر مشاور رئیس‌جمهور در امور امنیت داخلی است. وی پیش از این منحیث رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان (از سال ۱۳۹۵ الی سال ۱۳۹۸)، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان (از سال ۱۳۹۴ الی سال ۱۳۹۵)، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان (از سال ۱۳۸۸ الی ۱۳۹۳)، معاون کمیسیون خلع سلاح و ملکی‌سازی (از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۸۹) و وزیر مخابرات (از سال ۱۳۸۱ الی ۱۳۸۳) ایفای وظیفه کرده است.
آقای ستانکزی در کنفرانس‌های بزرگ ملی و بین‌المللی به شمول کنفرانس اول و دوم بن، کنفرانس لندن، توکیو، شیکاگو، قلب آسیا - پروسه استانبول و دیگر کنفرانس‌های مهم بین‌المللی شرکت و سهم فعال داشته است. وی ضمن شناخت عمیق از کشور و منطقه، تلاش‌های زیادی را در عرصه‌های توسعه، حکومت‌داری خوب، صلح، مصالحه و امنیت در کشور انجام داده است و دستاورد‌های مهم و مؤثری نیز داشته است.