زندگینامه احمد نادر نادری، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

a.zia
SMP

احمد نادر نادری، رئیس کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی است. او همچنین به عنوان یکی از اعضای اصلی هیئت مذاکره‌کننده صلح جمهوری اسلامی افغانستان خدمت می‌کند. پیش از پیوستن به کمیسیون، وی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتیژیک بود. او همچنین به‌عنوان نماینده ریاست جمهوری برای حمایت از آزادی بیان خدمت کرد

آقای نادری قبل از این به عنوان رئیس واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان کار کرده است. "واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان"، یک نهاد معتبر تحقیقاتی و پژوهشی جهانی است. او بنیان‌ګزار بنیاد غیردولتی «انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان فیفا» است و به عنوان رئیس این نهاد نیز کار کرده است. آقای نادری برای مدت هفت سال به عنوان کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کار کرده است. او هم‌چنین رئیس هیئت مدیره بنیاد جامعه باز - افغانستان بوده است. در سال ۲۰۰۱ به عنوان نماینده جوانان افغانستان در مذاکرات صلح سازمان ملل برای افغانستان در کنفرانس بن شرکت کرد؛ کنفرانسی که به ایجاد حکومت موقت پس از طالبان منجر شد.

آقای نادری پیش از تقررش در کمیسیون مستقل حقوق بشر، به عنوان رئیس دفتر گروه حقوق بین‌المللی حقوق بشر مشغول کار بود. وی سخنگوی لوی جرگه اضطراری سال ۲۰۰۲ که رئیس دولت انتقالی را انتخاب کرد، نیز بوده است. در این مدت، آقای نادری به عنوان نماینده در لویه جرگه اضطراری انتخاب شد و از جامعه مدنی نمایندگی کرد. آقای نادری از بنیان‌گزاران مجتمع جامعه مدنی افغانستان و بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی نیز می‌باشد.

 او در زمینه‌های سیاست، حقوق بشر، حقوق زنان و دموکراسی در افغانستان، به شکل گسترده مقالاتی نوشته است. آقای نادری در سال ۲۰۱۲ مضمون حقوق  اساسی را در پوهنتون امریکایی افغانستان نیز تدریس می‌کرد. بر اساس ریشه مردمی که در فرهنگ خانوادگی‌اش (والدین) به عنوان بزرگان دارد، او همچنین تجربه حل‌وفصل اختلافات جامعه‌محور را دارد. او به عنوان عضو شورای برنامه‌های جهانی در مورد کشورهای شکننده مجمع جهانی اقتصاد نیز کار کرده است. پس از انقلاب سال 2012 در لیبیا، آقای نادری به عنوان رئیس یکی از ماموریت‌های "حمایت از صلح بدون عدالت میسر نمی‌شود"، به مدت دو سال در این کشور خدمت کرد. هم‌چنین عضو هیئت مدیره مجله جهانی عدالت انتقالی است و مرتباً در رسانه‌هایی چون بی‌بی‌سی، نیویارک‌تایمز، واشنگتن‌پست و دیگر رسانه‌های داخلی و خارجی ظاهر می‌شود. در سال ۲۰۰۵، آقای نادری به عنوان «قهرمان آسیایی» از سوی مجله تایمز و در سال ۲۰۰۸ به عنوان «رهبر جوان جهان» از سوی مجمع جهانی اقتصاد شناخته شد.

آقای نادری فارغ پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل است. از پوهنتون جورج واشنگتن، در رشته روابط بین‌الملل سند ماستری دارد و در  پوهنځی حکومتداری کنیدی‌ پوهنتون هاروارد، رهبریت خوانده است.