‎نشست بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی برای صلح تدویر یافت

a.zia
چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۲:۳۵
Smp

نشست بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی برای صلح با حضور داکتر عالمه معین امور حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی و لیلا جعفری رییس تشکل‌ها و نهادهای جامعه مدنی و اشتراک اعضای بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد. 

در ابتدای نشست لیلا جعفری با اشاره به پیشینه ایجاد این بورد گفت که هدف بورد تقویت روند صلح و رساندن صدای مردم به مسؤولان روند صلح می‌باشد. 

وی همچنین در مورد کارکردهای این بورد صحبت کرد و گفت که اعضای بورد در جلسات متعدد اشتراک داشتند و در موارد مهم مرتبط به صلح ابراز نظر کرده‌اند. 

سپس اعضای بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی نظرات و پیشنهادات خویش را در مورد امور مربوط بورد ارائه کردند. 

اعضای بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی خواهان ایجاد هماهنگی بیشتر اعضای بورد با وزارت دولت در امور صلح شدند و همچنین پیشنهاد کردند که جلسات بر اساس پلان‌گذاری مشخص و به شکل گسترده‌تر برگزار شود. 

آنان همچنین بر تطبیق و عملی‌سازی میکانیزم کاری بورد برای ادامه کار آن تأکید کردند و گفتند که نیاز است تا جایگاه نهادهای جامعه مدنی برای بحث در اجندای مذاکرات تثبیت شود. 

اعضای بورد ایجاد آن را زمینه‌ای برای انسجام نهادهای جامعه مدنی دانستند و گفتند که با ایجاد هماهنگی بیشتر کار این بورد مؤثرتر و بهتر خواهد شد. 

اعضای بورد همچنین تأکید کردند که نیاز است بورد روی موضوعات مهم محتوایی از جمله قربانیان جنگ، حقوق زنان، اقلیت‌ها، جوانان و سایر اقشار کار کنند. 

سپس داکتر عالمه معین امور حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح ضمن ابراز امتنان از اشتراک‌کنندگان نشست گفت که این بورد نقش تسهیل‌کننده دارد و ایجاد شده است تا پل ارتباطی میان مردم، وزارت و هیئت مذاکره‌کننده باشد. 

وی گفت که اعضای بورد مشورتی مرتبط به موضوعاتی که در میز مذاکره بحث می‌شود؛ باید طرح‌های مشخص داشته باشند تا بتوانند در این مباحث ابراز نظر کنند و خواسته‌های مردم را با هیئت مذاکره‌کننده شریک کنند. 

داکتر عالمه همچنین گفت که بورد مشورتی جدا از مسایل بحث مذاکرات، برای مراحل بعد از مذاکرات، طرح‌های مشخص داشته باشد. 

داکتر عالمه تأکید کرد که کارهای عملی بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی باید آغاز شود و پلان کاری بورد نیز نهایی گردد. 

داکتر عالمه از اعضای بورد خواست تا صدای مردم را در روند صلح سهیم بسازند و این روند هرگز متوقف نشود. 

وی همچنین تعهد کرد که وزارت دولت در امور صلح منحیث تسهیل‌کننده فعالیت بورد همکار خواهد بود و این همکاری دوامدار ادامه خواهد داشت. 

رحیم‌ جامی تسهیل‌کننده بورد در جمع‌بندی نشست از وزارت دولت در امور صلح به خاطر تسهیل ایجاد بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی ابراز امتنان کرد و گفت که در نشست بعدی روی بازنگری و تعدیل میکانیزم کاری بورد کار می‌کنند و نتیجه را با تمامی اعضای بورد شریک خواهند کرد.

بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی سال پیش با حضور هفتاد و‌ دو نهاد چتری جامعه مدنی ایجاد شده است.

خبرها

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۱۶:۱۵
Background image

اشتراک وزیر دولت در امور صلح در نشست بنیاد فریدریش ایبرت

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در یک نشست آنلاین که از سوی بنیاد فریدریش ایبرت به منظور رونمایی از گزارشی در مورد بررسی نقش. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۹:۲۳
Background image

وزیر دولت در امور صلح با سفیر روسیه دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با دمیتری ژیرنوف سفیر فدراتیف روسیه در کابل دیدار نمود و درباره موضوعات مرتبط به روند صلح تبادل نظر شد.
وزیر دولت در امور صلح بر اهمیت اجماع. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۲/۲ - ۸:۴۰
Background image

نمایشگاه عکس اشک جنگ؛ لبخند صلح دایر گردید

نمایشگاه عکس اشک جنگ؛ لبخند صلح: پیامی برای آتش‌بس از سوی وزارت دولت در امور صلح و با مشارکت شماری از نهادهای جامعه مدنی و تعلیمی، با حضور وزیر دولت در امور صلح و شماری از مقامات دولتی. . .

همه خبرها