کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح از طالبان خواستند تا دست از جنگ بردارند

a.zia
چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۱۳ - ۱۱:۵۸
SMP

کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح طی یک کنفرانس مطبوعاتی، موضع خود را در قبال صلح و جنگ افغانستان اعلام نموده و با صدور قطعنامه‌ای، ضمن حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، از طالبان خواستند تا دست از خشونت و کشتار مردم ملکی بردارند.
حمدالله همدرد، عضو این کمیته با اشاره به وضعیت کنونی کشور گفت: خروج نابهنگام نیروهای خارجی باعث بدتر شدن اوضاع و افزایش خشونت‌ها در کشور گردید؛ اما مردم افغانستان هیچ‌گاه حکومت تحمیلی و برخاسته از زور را قبول نمی‌کنند. او از طالبان خواست تا دست از خشونت و جنگ کشیده و به میز مذاکره حاضر گردند.
وی افزود که کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حمایت می‌کند و برای حفظ نظام در کنار افغانستان کار خواهند کرد.
سید حسین هادی عضو دیگر این کمیته، در رابطه با بلند شدن صدای تکبیر از سوی مردم کشور در ولایات هرات، کابل و ننگرهار گفت: این صدای همدلی و اتحاد بود که به طالبان گفت هیچ گروهی از راه زور و خشونت بر مردم پیروز نخواهد شد.
وی گفت: طالبان برخلاف تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی و اصول اسلامی، اسیران جنگی را تیرباران می‌نماید و با یورش به محلات ملکی، کودکان و مردم بی‌گناه را می‌کشند.
آقای هادی از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواست تا مردم افغانستان را تنها نگذارند و جنایتکاران جنگی را تحریم نمایند.
در ادامه حبیب‌الله سنجر عضو کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح، ابراز داشت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، از دیدگاه اسلامی و انسانی هیچ دلیلی برای خشونت و کشتار در افغانستان باقی نمانده است. 
شاه‌محمود پوپل یکی دیگر از اعضای کمیته متذکره، گفت: برای طالبان این یک فرصت است که مذاکره کنند و به تفاهم سیاسی دست یابند؛ در غیر آن، ملت افغانستان در کنار نیروهای امنیتی مقابل آنها قرار خواهند گرفت و این گروه هیچ‌گاه از راه جنگ پیروز نخواهند شد.
در ختم برنامه، قطعنامه کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح از سوی وحید آرمان از اعضای این کمیته قرائت شد.
در قطعنامه مذکور آمده است که سازمان ملل متحد و قدرت‌های ذی‌دخل، باید جنگ و خشونت را تقبیح نموده زمینه مذاکرات صلح را مساعد سازند تا مدیریت جنگ و صلح به دست خود افغان‌ها باشد.
همچنین این کمیته از حکومت خواستند تا اجماع ملی را به وجود آورند تا تمام احزاب سیاسی شامل آن باشند.
در ضمن کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح، طی این قطعنامه از نیروهای امنیتی افغانستان و نظام کشور حمایت قاطع خود را اعلام نمود.
کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح متشکل از ۷۲ حزب سیاسی فعال در کشور می‌باشد که با هدف اجماع و همصدایی سیاسی ایجاد شده و وزارت دولت در امور صلح امور آن را  تسهیل‌ می‌بخشد.

داوطلبی

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
Background image

‎هشتمین دور برنامه آموزشی اعمار صلح و حل منازعه آغاز شد

‎هشتمین دور برنامه آموزشی از سلسله ‌برنامه‌های صلح و حل منازعه از سوی ریاست آگاهی عامه وزارت دولت در امور صلح با حضور اشتراک‌کنندگان از مرکز و ولایات آغاز شد.
‎فضل‌الله واثق آمر انسجام. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۱۱:۴۵
Background image

نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۴:۳۹
Background image

پرسمان «جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت» برگزار شد

پرسمان جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت به منظور ایجاد رابطه معنادار میان دولت و شهروندان در روند صلح، از سوی ریاست تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی وزارت دولت در امور صلح، با حضور. . .

همه خبرها