وزارت دولت در امور صلح بر حفظ حضور پررنگ زنان و جامعه مدنی در صلح‌سازی متعهد است

a.zia
دوشنبه ۱۳۹۹/۴/۹ - ۴:۲۰
smp

لیلا جعفری، رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، در کنفرانس ویدیویی زیر نام «جایگاه زنان و جامعه مدنی در گفتگوهای صلح» گفت که وزارت دولت در امور صلح، بر حفظ حضور پررنگ زنان و جامعه مدنی در روند صلح و صلح‌سازی متعهد است.

وی با بیان این که نقش زنان و جامعه مدنی در روند صلح اهمیت دارد، گفت که تلاش وزارت دولت در امور صلح همواره بر این بوده است تا زنان و نهادهای جامعه مدنی در تمامی مراحل از جمله قبل از مذاکرات، در جریان مذاکرات و پس از مذاکرات حضور و سهم فعال داشته باشند.

وی همچنین گفت که در ساختار وزارت دولت در امور صلح شماری از زنان در پست‌های کلیدی و سایر پست‌ها کار می‌کنند و شماری از زنان نیز در تیم‌های تخنیکی که با تیم مذاکره‌کننده همکار هستند، حضور دارند.

بانو جعفری همچنین گفت که وزارت «بورد مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح» و «بورد مشورتی و هماهنگی نهادهای جامعه مدنی برای صلح» را نیز به منظور ایجاد هماهنگی و انسجام بیشتر برای گرفتن نظرات و پیشنهادات زنان و نهادهای جامعه مدنی ایجاد کرده است.

در این نشست همچنین مسؤولین نهادهای جامعه مدنی و فعالین حقوق زن نظرات و پیشنهادات‌شان در مورد گفتگوهای صلح را ابراز داشتند و بر مشارکت زنان و نهادهای جامعه مدنی در روند صلح تأکید کردند.

ماری اکرمی، رئیس شبکه زنان افغان گفت که نیاز است تا میکانیزم واحد، واضح و پاسخگو برای مشارکت سیاسی زنان در روند صلح ایجاد شود تا زنان در تمامی مراحل صلح شریک باشند.

نجیبه ایوبی، رئیس کلیدگروپ در این نشست گفت که زنان و مردان متحدانه توجه داشته باشند که یک سلسله تضمین‌ها گرفته شود تا واقعا آنچه در توافقات صورت می‌گیرد تطبیق گردد و نقش و حق زنان رعایت شود. وی همچنین تأکید کرد که زنان باید همصدا و منجسم از حق خود دفاع کنند و واقعیت‌ها را مدنظر بگیرند.

از سویی هم اکرام افضلی، رئیس دیده‌بان شفافیت گفت که صلح پایدار بدون حاکمیت قانون تأمین نمیشود؛ از همین رو نیاز است تا عدالت تأمین گردد. زیرا عدالت اساس صلح را تشکیل می‌دهد. وی با اشاره به حفظ استقلالیت نهادهای عدلی و قضایی گفت که در عمل باید نشان داده شود که دو طرف متعهد به ارزش‌های دموکراسی هستند و نهادهای جامعه مدنی از این ارزش‌ها دفاع خواهند کرد.

در این نشست همچنین به سؤالات شهروندانی که به شکل آنلاین نشست را تعقیب می‌نمودند، از سوی نمایندگان وزارت دولت در امور صلح و نهادهای جامعه مدنی و زنان پاسخ ارائه شد.

نشست آنلاین «جایگاه زنان و جامعه مدنی در گفتگوهای صلح» به ابتکار مؤسسه دموکراسی و توسعه افغانستان با اشتراک بیش از ده تن از نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و فعالین حقوق زنان و رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح تدویر یافت.

خبرها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۸/۷ - ۱۶:۱۸
Background image

نشست مشورتی هیئت مذاکره‌کننده با گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح تدویر شد

به سلسله‌نشست‌های مشورتی هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با اقشار مختلف جامعه، امروز نشست آنلاین میان اعضای هیئت مذاکره‌کننده با اعضای گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۵:۱۶
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با سفیر جاپان

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با میتسوجی سوزوکا سفیر جاپان در کابل دیدار نمود.
در این دیدار آقای نادری ضمن قدردانی از خدمات و حمایت‌های جاپان برای افغان‌ها در سال‌های. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۴:۳۷
Background image

وزیر دولت در امور صلح با وزیر امور خارجه فنلند دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و مصطفی مستور مشاور ارشد داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، با پکا اولاوی هاویستو وزیر امور خارجه فنلند دیدار نموده روی آمادگی. . .

همه خبرها