نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح برگزار شد

a.zia
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۱:۱۳
SMP

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح، با حضور دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح  و ناصر صدیقی رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌ها، سید فهیم سروش مشاور ارشد و محمد یاسین محسنی رئیس مطالعات ساحوی این وزارت با اشتراک نمایندگان نهادهای تحقیقاتی در تالار برنامه‌های وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
در ابتدا دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با صحبت در مورد اهمیت این نشست گفت که برای زدودن فرهنگ خشونت و تولید دانش صلح، نیاز است تحقیقات گسترده راه‌اندازی شود تا فرهنگ هم‌پذیری، زندگی مسالمت‌آمیز و تساهل ترویج شود. 
دکتور عالمه با تأکید بر کار مشترک در راستای ایجاد دانش صلح، گفت: از آنجایی که برای تدوین پالیسی‌ها و ساختن برنامه‌های صلح به مطالعات و تحقیقات بنیادی نیاز است، وزارت دولت در امور صلح و ساختارهای مرتبط به صلح در نظر دارند که زمینه همکاری‌های همه‌جانبه با نهادهای تحقیقاتی و مطالعاتی فراهم شود.
وی با تأکید بر اهمیت مسؤولیت نهادهای اکادمیک برای تولید دانش صلح، گفت: تردیدی نیست که عوامل و شرایط منازعه در افغانستان با سایر کشورها متفاوت است؛ به همین دلیل نیاز است که گفتمان صلح، ملی گردد و به تولید دانش بومی و محلی پرداخته شود.
معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی همچنین گفت که وزارت برای ایجاد همکاری مشترک، در صدد ایجاد کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح است و این شروع همکاری مشترک در راستای کارهای تحقیقاتی می‌باشد.
ناصر صدیقی، رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌های وزارت دولت در امور صلح گفت که نهادهای اکادمیک از آدرس‌های مشخص برای تولید دانش صلح و حل منازعه است؛ از همین‌رو وزارت ابتکار ایجاد این کمیته را روی دست گرفته است.
وی گفت که هدف از ایجاد این‌ کمیته، استفاده از ظرفیت نهادهای تحقیقاتی و علمی و ایجاد هماهنگی میان این نهادها و وزارت به منظور ایجاد طرح‌ها و برنامه‌های مرتبط به صلح و پیشبرد اهداف وزارت است.
سید فهیم سروش، مشاور ارشد وزارت دولت در امور صلح نیز در این نشست گفت که با مطالعه روندهای صلح کشورهای مختلف، دیده می‌شود که برای پیشبرد مذاکرات صلح نیاز به تحقیقات علمی است و از همین‌رو نظرات و دیدگاهای نهادهای تحقیقاتی برای طرح استراتیژی‌های صلح از اهمیت زیادی برخوردار است.
محمد یاسین محسنی، رئیس مطالعات ساحوی وزارت دولت در امور صلح در مورد طرح مقدماتی ایجاد کمیته صحبت کرد و گفت که هدف ایجاد این کمیته شامل‌سازی نهادهای اکادمیک، مراکز علمی ـ تحقیقاتی و محققین در روند صلح، تولید محتوای علمی برای پیشبرد مذاکرات و غنامندی عرصه مطالعات صلح است.
سپس اشتراک‌کنندگان نشست ضمن استقبال از ابتکار وزارت دولت در امور صلح برای ایجاد این کمیته، نظرات و دیدگاه‌های‌شان را شریک کردند.
آقای محسنی در جمع‌بندی این نشست گفت که برای ایجاد کمیته، تمامی نهادهای اکادمیک عضویت کمیته را خواهند داشت و یک کمیته تخنیکی پس از شریک شدن نظرات نمایندگان نهادهای تحقیقاتی، در مورد ایجاد طرزالعمل کاری، نحوه فعالیت و چگونگی ساختار آن، تأسیس خواهد شد.
قابل یادآوری است که در این نشست ۷۰ نماینده از پوهنتون‌های دولتی و خصوصی و مراکز تحقیقاتی که در زمینه صلح فعالیت دارند، اشتراک نمودند.

داوطلبی

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
Background image

‎هشتمین دور برنامه آموزشی اعمار صلح و حل منازعه آغاز شد

‎هشتمین دور برنامه آموزشی از سلسله ‌برنامه‌های صلح و حل منازعه از سوی ریاست آگاهی عامه وزارت دولت در امور صلح با حضور اشتراک‌کنندگان از مرکز و ولایات آغاز شد.
‎فضل‌الله واثق آمر انسجام. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۱۱:۴۵
Background image

نشست اضطراری رسیدگی به زنان بی‌جاشده برگزار شد

نشست اضطراری به منظور گرفتن نظریات و پیشنهادات جهت حل مشکلات زنان بی‌جاشده در کابل و ولایات از سوی گروه مشورتی صدای واحد زنان در سیاست‌گذاری صلح با همکاری وزارت دولت در امور صلح و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۴:۳۹
Background image

پرسمان «جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت» برگزار شد

پرسمان جنگ و پیامدهای آن میان جامعه مدنی و دولت به منظور ایجاد رابطه معنادار میان دولت و شهروندان در روند صلح، از سوی ریاست تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی وزارت دولت در امور صلح، با حضور. . .

همه خبرها