نشست مشورتی وزارت دولت در امور صلح با فعالین آزادی بیان و نمایندگان رسانه‌ها

a.zia
چهارشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۸ - ۱۳:۵۳
SMP

نشست مشورتی ریاست عمومی ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح با شماری از مسؤولین نهادهای رسانه‌یی داخلی، خبرنگاران عرصه صلح و سینماگران از مرکز و ولایات به منظور گرفتن نظرات و دیدگاه‌های‌شان درباره حفاظت از ارزش آزادی بیان در تالار وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
در ابتدا ناجیه انوری، رئیس عمومی ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح در مورد روند نظرخواهی وزارت در مورد صلح و ایجاد ارتباط دوامدار با اقشار مختلف در روند صلح صحبت کرد. وی گفت که جامعه رسانه‌یی در جریان سال‌های پسین برای به دست آوردن و حفظ آزادی بیان قربانی‌های فراوان داده است؛ از همین‌رو لازم است تا رسانه‌ها اکنون برای حفظ این ارزش مهم، روی چگونگی حفاظت از آزادی بیان به حیث یکی از ارکان اساسی جامعه دموکراتیک، تمرکز کنند و نظرات و دیدگاه‌های‌شان را شریک کنند.
اشتراک‌کنندگان نظرات، پیشنهادات و خواسته‌های‌شان را در مورد حفاظت از آزادی بیان در روند صلح، شریک کردند. آنان بر حفظ آزادی بیان به حیث یکی از دستاوردهای ملی تأکید کردند و از وزارت دولت در امور صلح خواستند تا موضوع حفظ آزادی بیان و فعالیت رسانه‌ها در اجندای مذاکرات صلح به حیث اولویت مدنظر گرفته شود.
آنان رسانه‌ها را تربیون خوب برای صلح‌طلبی دانستند و گفتند که نیاز است تا اطلاعات در تمامی مراحل روند صلح با رسانه‌ها شریک شود. اشتراک‌کنندگان همچنین ایجاد انسجام رسانه‌یی برای بلند کردن صدای واحد رسانه‌ها را لازمی دانستند.
فعالین عرصه آزادی بیان همچنین خواهان ایجاد موقف قوی و واحد از سوی نهادهای رسانه‌یی، حکومت و تمامی ادارات دخیل در مورد صلح شدند.
تداوم نشست‌های مشورتی با فعالین عرصه آزادی بیان، تقویت هماهنگی میان ساختارهای صلح برای پاسخگویی به رسانه‌ها، دسترسی منظم و دوامدار معلومات از جریان مذاکرات صلح و ایجاد میکانیزم و پالیسی مشخص برای تأمین ارتباط با فعالین عرصه آزادی بیان، از مواردی بود که از سوی اشتراک‌کنندگان در این نشست بر آن تأکید شد.
سینماگران نیز با ابراز نگرانی از آینده سینمای افغانستان پس از مذاکرات صلح، گفتند بیم آن می‌رود که در نتیجه مذاکرات صلح، سینما و بخش روایی کشور آسیب ببیند. آنان ابراز داشتند که در جریان مذاکرات مدنظر گرفته شود که تصاویر، صداها و روایت‌های مردم افغانستان که از طریق فلم و تصویر انعکاس داده می‌شود، قطع نشود.
در پایان ناجیه انوری، رئیس ارتباطات استراتیژیک وزارت دولت در امور صلح بر تداوم نشست‌های مشورتی تأکید کرد و گفت که تمام مواردی که در جریان این نشست بیان شد، با مقامات عالی‌رتبه شریک خواهد شد.
خانم انوری همچنین گفت که ایجاد یک موقف واحد، یکی از اهداف دیدارهای مشورتی وزارت دولت در امور صلح با اقشار مختلف جامعه می‌باشد.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۹:۵۶
Background image

معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با کارمندان زن این وزارت دیدار کرد

داکتر عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، در دیدار با کارمندان زن این وزارت گفت که روند صلح حساس و بااهمیت است و حضور زنان در وزارت صلح برای پیشبرد امور صلح و. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۱۶:۵
Background image

وزیر دولت در امور صلح با معاون نماینده خاص آلمان دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در دوحه پایتخت قطر، با اندریس کروگر معاون نماینده خاص آلمان برای افغانستان و پاکستان و. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۷:۲۳
Background image

بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» برگزار شد

بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» با حضور و اشتراک مقامات وزارت دولت در امور صلح، استادان پوهنتون، نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و محصلین، در مرکز مطالعات افغانستان پوهنتون. . .

همه خبرها