نشست مشورتی هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با اقشار گوناگون ولایت بدخشان

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۵:۳۲
SMP

نخستین نشست ولایتی از سلسله‌نشست‌های هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با اقشار گوناگون جامعه، امروز با ولایت بدخشان، از سوی وزارت دولت در امور صلح تدویر شد.
در این نشست ذکریا سودا والی ولایت بدخشان، احمدبشیر صمیم رئیس شورای ولایتی بدخشان، رئیس شورای علما، رئیس شورای شهروندان، مقامات و رؤسای محلی، علما، فرماندهان جهادی، اعضای جامعه مدنی، متنفذین، فعالین حقوق زنان، فعالین آزادی بیان، نمایندگان جوانان، معلولین، متشبثین و اقشار دیگر از ولایت بدخشان، عبدالخالق بالاکرزی معین انسجام امور اقوام و نهادها، عبدالله خنجانی معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی، داکتر عالمه معین حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح و الیاس وحدت مشاور ارشد ریاست عمومی ارگان‌های محلی در روابط ارتباطات عامه از کابل، سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده، فوزیه کوفی، عبدالمتین بیک، شریفه زرمتی وردک و خالد نور دیگر اعضای هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان از دوحه اشتراک نمودند.
در ابتدا ذکریا سودا، والی بدخشان گفت که مردم این ولایت از روند صلح حمایت می‌کنند و به مذاکرات صلح افغانستان در دوحه خوش‌بین هستند.
وی ضمن اشاره به اشتراک نمایندگان مردم بدخشان در لویه‌جرگه مشورتی صلح و ارائه دیدگاه‌شان در آن جرگه، افزود که مردم بدخشان در گام نخست خواستار برقراری آتش‌بس عمومی و یا حداقل کاهش خشونت چشم‌گیر می‌باشند و توقع از طالبان این است که به خواست مردم لبیک بگویند.
اشتراک‌کنندگان نشست از ولایت بدخشان درباره حفظ قانون اساسی، نهایی ساختن طرزالعمل مذاکرات، استمرار آزادی بیان پس از صلح، حقوق بشری شهروندان و معلولین، حقوق زنان به ویژه مشارکت سیاسی آنان، نقش جوانان در روند صلح، ارزش‌های اسلامی و برقراری آتش‌بس به ارائه سوالات پرداخته و تبادل نظر نمودند.
در ادامه اعضای هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با دریافت نظریات اشتراک‌کنندگان، به سوالات آنان نیز پاسخ ارایه کردند.
سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست گفت که هدف از تدویر این گونه نشست‌ها، اتصال مستقیم اقشار جامعه در ولایات با هیئت مذاکره‌کننده است تا روند صلح مردم‌محور باشد و در سایه مشوره با نخبگان و متنفذین ولایات عمل کنیم.
وزیر دولت در امور صلح افزود که آوردن صلح ضرورت به سه عنصر عمده اجماع ملی، منطقوی و بین‌المللی دارد. این سه عنصر ایجاد شده اما صلحی که در پرتو اینها صورت می‌گیرد باید پایدار، باعزت و عادلانه باشد. ما نمی‌توانیم سرنوشت افغان‌ها را با خطر مواجه سازیم.
وی در ادامه گفت که تجارب دیگر کشورها در عرصه مذاکره، بازگوکننده طولانی بودن توافق روی شکلیات است؛ ولی روند مذاکرات صلح افغانستان در این مورد به مراتب خوب پیش رفته است.
فوزیه کوفی، عضو هیئت مذاکره‌کننده گفت که اعضای هیئت، صرف نظر از پس‌منظر سیاسی‌شان، به نمایندگی از مردم و جمهوری اسلامی حضور یافته‌اند و از ارزش‌های مشترک با یک موضع واحد وارد عمل شده‌اند.
وی افزود که وجود حمایت سیاسی و اجماع داخلی، برای پیشبرد مذاکره از سوی هیئت، بسیار مهم است. از همین جهت تماس‌های ولایتی نیاز می‌باشد. مردم ولایات مالکین اصلی روند صلح هستند و تصامیم در مشارکت مردم گرفته می‌شود.
خانم کوفی گفت که تحقق عدالت برای قربانیان جنگ، از اهداف عمده جمهوری اسلامی است. ما به تمام مردم افغانستان فکر می‌کنیم و افرادی که تحت تسلط طالبان هم قرار دارند، در تحقق عدالت برای قربانیان نباید فراموش شوند.
وی در ادامه افزود: طبق اصول مذاکره، تا در مورد تمام موضوعات به نتیجه نرسیم، در واقع روی هیچ موضوعی توافق نمی‌شود. در این صورت، اگر در مبحث زنان به توافق نرسیم، در واقع روی هیچ چیزی به نتیجه نمی‌رسیم.
خالد نور، عضو دیگر هیئت مذاکره‌کننده درباره روند مذاکرات گفت که مکث روی برخی موضوعات در جریان هر مذاکره‌ای، دور از انتظار نیست. هیچ جانبی طرفدار تخریب پروسه نیست. وی افزود که بحث جدی روی موارد اختلافی، یک ضرورت است که باید صورت گیرد.
شریفه زرمتی وردک، عضو هیئت مذاکره‌کننده با بیان اینکه این هیئت مدافع ارزش‌های قانون اساسی است، آزادی بیان را از جمله این ارزش‌ها خواند. وی افزود: از اهداف اساسی ما حفظ آزادی بیان زیر چتر جمهوری اسلامی است. مکث روی موارد اختلافی نیز در اثر پافشاری ما روی خواسته‌های مردم است.
جنرال ایوب انصاری، عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی درباره پرسشی مرتبط به آتش‌بس گفت: هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با آمادگی کامل قبلی وارد مذاکره شده و روی چگونگی برقراری آتش‌بس نیز مطالعه کافی داشته است.
عبدالمتین بیک، دیگر عضو هیئت مذاکره‌کننده ضمن ارائه معلومات درباره مذاکرات گفت که عناصری که اعضای هیئت مذاکره‌کننده را در صف واحد قرار داده، منفعت ملی و دردها و آرزوهای مشترک ماست. عزم و اراده صلح‌خواهی مردم ما و تغییرات جامعه افغانی باید به طرف مذاکره ما نمایش داده شود.
وی در ادامه گفت که ما ضرورت به یک انسجام ملی در داخل افغانستان داریم. مسیر ما در روند صلح طولانی است. جوانان عضو هیئت درک خوب از مسایل مربوط جوانان دارند. وی همچنین گفت که علمای عضو هیئت مذاکره‌کننده مباحث مربوط را به خوبی پیش برده‌اند.

خبرها

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۱۵:۲۸
Background image

جامعه جهانی خواستار توقف خشونت‌های جاری در کشور است

دومین نشست تقویت اجماع در حمایت از روند صلح افغانستان از سوی کمیسیون امور منطقوی و بین‌المللی شورای عالی مصالحه ملی، وزارت دولت در امور صلح و وزارت امور خارجه به صورت آنلاین برگزار شد.
. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۶:۸
Background image

دیدار سرپرست وزارت دولت در امور صلح با رئیس اجرایی انستیتوت صلح اروپا

عبدالله خنجانی سرپرست وزارت دولت در امور صلح و معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی این وزارت، با مایکل کیتنگ رئیس اجرایی انستیتوت صلح اروپا و هیئت همراهش به شمول پاتریک دی وریس مشاور ارشد. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۲:۲
Background image

نشست «قانون اساسی؛ حقوق شهروندی و صلح پایدار» برگزار شد

نشستی زیر عنوان «قانون اساسی؛ حقوق شهروندی و صلح پایدار» با حضور قانونپوه استاد محمد سرور دانش، معاون ریاست جمهوری؛ داکتر عنایت‌الله بابر فرهمند معاون اول شورای عالی مصالحه ملی؛. . .

همه خبرها