نشست مشورتی تیم مذاکره‌کننده با جوانان

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۴/۱۷ - ۲۰:۱۰
SMP

شماری از نمایندگان جوانان با حبیبه سرابی، شریفه زرمتی وردک و جنرال ایوب انصاری، از اعضای تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان دیدار کردند.
در ابتدا، حبیبه سرابی عضو تیم مذاکره‌کننده در مورد فعالیت‌های این تیم معلومات ارائه کرد و از جوانان حاضر در نشست خواست تا نظرات و پیشنهادات‌شان در مورد مذاکرات صلح را شریک کنند.
خانم سرابی گفت که نیاز است تا رابطه دوجانبه میان تیم مذاکره‌کننده و جوانان به میان آید تا در مراحل مختلف، حرف‌ها و نظرات‌شان را با تیم مذاکره‌کننده شریک کنند.
نمایندگان جوانان با اعلام حمایت از روند صلح و موضع حکومت در مذاکرات صلح، پیشنهادات، سخنان و پرسش‌های‌شان را با تیم مذاکره‌کننده شریک کردند.
اشتراک‌کنندگان از تیم مذاکره‌کننده خواستند تا جوانان شامل اجندای مذاکرات صلح باشند و موضوع حقوق‌شان در حاشیه این مذاکرات قرار نگیرد.
این جوانان بر حفظ منافع ملی و ارزش‌های چندین‌‌ساله حکومت و مردم افغانستان تأکید کردند و از تیم مذاکره‌کننده خواستند تا از فرصت به‌میان آمده حداکثر استفاده را کنند.
آنان پیشنهاد کردند که برای همه‌شمول شدن روند صلح و سهیم ساختن تمامی اقشار در مذاکرات، تیم‌های مشورتی ایجاد شود که به صورت دوامدار با تیم مذاکره‌کننده در ارتباط باشند و به آنان مشوره بدهند.
آنان از تیم مذاکره‌کننده خواستند که روند نظرخواهی را محدود به کابل نکنند.
 سپس اعضای تیم مذاکره‌کننده به پرسش‌ها و نگرانی‌های جوانان حاضر در نشست پاسخ ارائه کردند.
جنرال ایوب انصاری، به جوانان اطمینان داد که اعضای تیم مذاکره‌کننده از ارزش‌های مردم افغانستان، منافع ملی و حقوق جوانان در مذاکرات صلح دفاع خواهند کرد.
آقای انصاری همچنین گفت که تصامیم روند مذاکرات بر اساس میکانیزم‌هایی که طرح می‌شود، صورت خواهد گرفت.
شریفه زرمتی وردک با اشاره به تعهد کامل تیم مذاکره‌کننده برای برقراری صلح گفت که کار برای صلح مسؤولیت تمامی مردم افغانستان است و نیاز است که تمامی مردم در این روند نقش خویش را ایفا کنند.
وی همچنین گفت که تیم مذاکره‌کننده به گرفتن نظرات مردم در ولایت کابل اکتفا نمی‌کند و نظرات تمامی مردم از سراسر افغانستان جمع‌آوری خواهد شد. وی همچنین تأکید کرد که کار روی تقویت اجماع منطقه‌یی برای صلح جریان دارد.
حبیبه سرابی در پاسخ به یکی از پرسش‌ها گفت که اعضای تیم مذاکره‌کننده آمادگی عام و تام برای آغاز مذاکرات صلح دارند. وی همچنین گفت که تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات چانه‌زنی خواهد کرد و تصمیم نهایی در مشوره با سطوح تصمیم‌گیری گرفته خواهد شد.
وی همچنین تعهد کرد که نظرات جوانان در مذاکرات صلح مدنظر گرفته خواهد شد، اما نیاز است تا جوانان با بسیج عمومی، برای اعلام آتش‌بس فشار اجتماعی وارد کنند.
این نشست به سلسله نشست‌های مشورتی تیم مذاکره‌کننده با اقشار مختلف برگزار شد.

خبرها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۶:۱۳
Background image

فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

14 اسد 1399

مبنی
ماده اول:
به منظور حفظ و حراست از ارزش‌های مندرج قانون اساسی افغانستان، پاسداشت و ارج‌گذاری به دستاوردهای ملی در طول دو دهه اخیر و همچنین دریافت مشوره‌ها و نظریات. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۸:۴۳
Background image

دیدار مشورتی اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث

شریفه زرمتی وردک و فوزیه کوفی از اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث دیدار و روی مسایل مربوط به زنان در روند صلح گفتگو کردند.
در آغاز این نشست، شریفه زرمتی وردک، عضو تیم. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۵
Background image

سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» برای زون شمال و شمال شرق تدویر یافت

در سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» که از طریق ویدیوکنفرانس در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد، رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و. . .

همه خبرها