نشست مشترک احزاب سیاسی جهت ایجاد کمیته تماس در راستای صلح برگزار شد

a.zia
پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۲:۳۶
Smp

نشست مشترک احزاب سیاسی جهت ایجاد کمیته تماس در راستای صلح با حضور داکتر عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، لیلا جعفری رییس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی و نمایندگان بیش از چهل حزب سیاسی در تالار نشست‌های وزارت دولت در امور صلح برگزار شد. 

داکتر عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح روی نقش احزاب در روند صلح صحبت کرد و گفت که احزاب سیاسی می‌توانند در راستای دفاع و حفظ ارزش‌های مردم افغانستان در مذاکرات صلح کار کنند. 

به گفته داکتر عالمه دفاع از نظام، حفظ حقوق شهروندی، توسعه، بازگشت مهاجرین، پروسه ادغام بعد از توافق صلح، حقوق قربانیان جنگ و... از مواردی است که در مذاکرات صلح از اهمیت برخوردار است و احزاب سیاسی می‌توانند روی این موارد مشترکاً کار کنند و طرح‌های مشخص ارائه کنند. 

معین امور حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح گفت که این وزارت سلسله نشست‌های هیئت مذاکره‌کننده را با اقشار مختلف برگزار کرده و قرار است این سلسله نشست‌ها ادامه داشته باشد تا نگرانی‌ها، پیشنهادات و پرسش‌های احزاب نیز با هیئت مذاکره‌کننده شریک شود. 

وی گفت نظر به پیشنهاد احزاب سیاسی در نشست‌های قبلی، گروه تماس احزاب سیاسی ایجاد می‌شود تا صداها و خواسته‌های مردم از طریق این گروه به میز مذاکره منتقل شود. وی گفت که وزارت دولت در امور صلح امور آن را تسهیل خواهد کرد. 

لیلا جعفری در مورد نشست معلومات ارائه کرد و گفت که این نشست به منظور گرفتن نظرات نمایندگان احزاب سیاسی برای ایجاد یک گروه واحد برگزار شده است تا این گروه با هیئت مذاکره‌کننده در‌ ارتباط باشد. 

سپس نمایندگان احزاب سیاسی نظرات و پیشنهادات‌شان را برای ایجاد گروه تماس ارائه کردند. 

آنان از اقدام وزارت دولت در امور صلح برای ایجاد این گروه ابراز امتنان کردند و گفتند که ایجاد گروه می‌تواند زمینه را برای انسجام نظرات احزاب فراهم کند. 

نمایندگان احزاب پس از بحث و تبادل نظر تصمیم گرفتند که کمیته یازده نفری به نمایندگی از احزاب حاضر در نشست ایجاد شود و پس از رأی‌گیری و نظرخواهی یازده تن منحیث اعضای کمیته احزاب سیاسی در راستای صلح انتخاب شدند. 

داکتر عالمه در پایان نشست گفت که یازده عضو‌ منتخب در هماهنگی با تمامی احزاب، میکانیزم کاری کمیته را ایجاد می‌کنند و در نشست بعدی روی میکانیزم صحبت خواهد شد.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۷ - ۱۶:۳۱
Background image

نخستین نشست کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح برگزار شد

نخستین نشست کمیته تماس احزاب سیاسی با حضور دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۷ - ۱۱:۱۳
Background image

سرپرست وزارت دولت در امور صلح با معاون یوناما دیدار نمود


عبدالله خنجانی سرپرست وزارت دولت در امور صلح و معین هماهنگی، پالیسی و استراتیژی این وزارت با استیو بروکینگ معاون یوناما دیدار نمود.
در این دیدار دو طرف روی دور دوم مذاکرات صلح. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۴:۲۹
Background image

صدای زنان هلمندی به میز مذاکره رسانده می‌شود

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و نهادهای جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با مسؤولین نهاد همبستگی و صدای بانوان هلمند و شورای زنان ناحیه هفتم کابل در یک نشست مشترک آنلاین و حضوری روی. . .

همه خبرها