مشاورین ارشد وزارت دولت در امور صلح

Yariپرستو یاری، در سال ۱۳۶۶ خورشیدی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، در خانواده‌ای سیاسی-فرهنگی زاده شد. دوره‌های ابتدایی، متوسطه و لیسه‌ی مکتب را در جاغوری و کویته‌ی پاکستان گذراند. پس از فراغت از دوره‌ی لیسه، به عنوان مربی امور انتخابات دفتر ولایتی یوناما در ولسوالی جاغوری به مدت یک سال کار کرد. پرستو یاری پس از یک سال فعالیت موفقانه در دفتر ولایتی امور انتخابات یوناما، در میانه‌ی سال‌های ۱۳۸۴-۱۳۸۶ در بخش نظارت و بررسی از تخطی‌های حقوق‌بشری، همکاری‌اش با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را آغاز کرد. خانم یاری، سپس به فاریاب منتقل شد و به مدت چهار سال در مرکز منابع و مطبوعات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به کار گماشته شد. چهار سال بعد، دوباره به کابل برگشت و کارش در اداره‌ی نشرات دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر را برای دو سال دگر ادامه داد.
پرستو یاری که به دلیل ناگواری شرایط اجتماعی و دشواری‌های زندگی شخصی، از ادامه‌ی تحصیل باز مانده بود، نمی‌توانست از تحصیلات عالی به عنوان مهم‌ترین مؤلفه و نیاز توانمندی فردی و اجتماعی چشم بپوشید. در بهار سال ۱۳۹۰، او وارد دانشکده‌ی حقوق دانشگاه خصوصی کاتب شد. در دوره‌ی دانشجویی، به حکم استعداد و تمایل به فعالیت‌های جمعی و جنبی دانشگاهی، به عضویت انجمن دانشجویی دانشگاه کاتب درآمد و مدتی بعد مسئولیت روابط عمومی این انجمن را به عهده گرفت. پس از چهارسال با سوابق درخشان، در پاییز ۱۳۹۳ از دانشکده‌ی حقوق این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
همگام با تحصیل و دانشجویی، پرستو یاری نمی‌توانست از اشتیاق و استعدادش در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی چشم بپوشد. او در ماه عقرب ۱۳۹۳، به عنوان نماینده‌ی زنان نخبه از ولایت غزنی در لویه جرگه‌ی تصویب پیمان امنیتی افغانستان-ایالات متحده‌ی امریکا فعالانه اشتراک کرد. در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، به عنوان معاون بخش زنان ستاد انتخاباتی داکتر زلمی رسول سهم درخشانی در انتخابات به عنوان یک پروسه‌ی سیاسی ملی گرفت. پرستو یاری، در چهار سال فعالیت به عنوان مؤسس و سخنگوی نهاد بازماندگان قربانیان افغانستان، سهم برجسته‌ای در تأسیس، فعالیت و بهبود کار این نهاد دادخواهانه از خود به جا گذاشت.
خانم یاری به مدت یک سال، به عنوان آمر دفتر معین اداری وزارت مالیه ی جمهوری اسلامی افغانستان، یک سال به عنوان دستیار ارشد مشاور امور زنان و جوانان ریاست اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی، دستیار ارشد معاون شورای عالی صلح افغانستان و همچنین به عنوان  مشاور حقوقی موسسه اجتماعی فرهنگی پیوند امروز کار کرده است. همگام با انجام مسئولیت در اداره‌های مختلف دولت و غیردولتی، خانم یاری ماستری‌اش را نیز در رشته‌ی روابط بین‌الملل و علوم سیاسی از دانشگاه ابن سینا بدست آورد.
خانم یاری به زبان‌های فارسی، پشتو، اوزبیکی و انگلیسی مسلط است. سفرهای رسمی، کاری و آموزشی فراوانی به کشورهای چین، سریلانکا، عمان و پاکستان داشته و در عین حال، چندین مقاله‌ی علمی از او در روزنامه‌های چاپ کابل به ویژه روزنامه‌ی هشت صبح منتشر شده است.
پرستو یاری، تا پیش از اعلام نامزدی در انتخابات پارلمانی افغانستان از حوزه‌ی انتخاباتی ولایت غزنی، به عنوان مشاور تخنیکی توانمندسازی زنان در ریاست اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی کار می‌کرد. در کنار شغل رسمی، به عنوان رییس کمیته‌ی صلح سمپوزیم کابل و یکی از ۱۷ عضو شورای تصمیم‌گیری مردم جاغوری مقیم کابل و عضو گروه دادخواهی از حقوق سیاسی زنان افغانستان، فعال بود و از اعضای فعال لویه جرگه صلح سال 2018 بود. علاوه بر این، وی در قسمت صلح‌سازی فعالیت نموده است، وی همچنین عضو کمیته رهبری در اجماع ملی زنان افغانستان برای صلح در سال 2018 به رهبری بانوی اول کشور با هدف صدای واحد زنان در سراسر کشور برای روند صلح افغانستان بوده است.
پرستو یاری با سفرهای بین‌المللی نیز آموزش‌ها و تجارب فراوان اخذ نموده است، تا از حقوق برابر ، ظرفیت‌سازی و تعامل با جهان بین‌الملل برای توسعه افغانستان حمایت کند. وی در کنفرانس بین‌المللی صلح در کره جنوبی ، مجمع بین‌المللی زنان مسلمان جوان در اندونیزیا، تجارب و سیاست‌های پیشگیری از آفت‌های طبیعی در چین، برنامه تحقیقات ملی در عمان، سریلانکا، اشتراک در 75 کنفرانس گزارش‌دهی کنوانسیون رفع کلیه تبعیضات علیه زنان(SEDAW) در کشور سویس و  بسیاری از کارگاه‌ها و آموزش‌ها شرکت کرده است.
پرستو یاری با تجربه فوق‌العاده در نهادهای دولتی و غیردولتی، با تجارب گسترده در سطح بین‌المللی، اخیراً به عنوان مشاور ارشد وزارت دولت در امور صلح افغانستان منصوب شده و همچنان ریاست بورد حقوقی وزارت دولت در امور صلح را به عهده دارد. کار او در این کشور منحصراً در راستای صلح ، برابری جنسیتی و توسعه اختصاص دارد.