قربانیان ملکی جنگ توقعات و پرسش‌های خویش را با هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان مطرح کردند

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۲ - ۱۸:۰
SMP

نشست مشورتی هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با حضور اسدالله سعادتی معاون شورای عالی مصالحه ملی، از سوی وزارت دولت در امور صلح برگزار شد.
در این نشست محمد معصوم ستانکزی رئیس هیئت مذاکره‌کننده، سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده، مولوی عطاءالله لودین، حبیبه سرابی، فوزیه کوفی، باتور دوستم و شریفه زرمتی وردک از اعضای هیئت مذاکره‌کننده، مقامات نهادهای حکومتی و 49 تن به نمایندگی از قربانیان ملکی جنگ اشتراک نمودند.
داکتر عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، در معرفی برنامه گفت که این نشست به سلسله‌نشست‌های هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان با اقشار بیست و دو گانه که در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت داشته‌اند، راه‌اندازی شده است.
وی درباره اهمیت این نشست بیان داشت که قربانیان جنگ از اقشاری هستند که باید در روند صلح صدای‌شان شنیده شود و در مراحل بعد از مذاکرات، دردهای‌شان التیام یابد.
از سویی هم اسدالله سعادتی، معاون شورای عالی مصالحه ملی با ابراز قدردانی از وزارت دولت در امور صلح به خاطر برگزاری این‌گونه نشست‌ها، اتصال مردم با هیئت مذاکره‌کننده از دریچه‌های مجازی را ابتکار خوب خواند.
آقای سعادتی گفت که باید به دردهای مردم افغانستان مرهم گذاشته شود و حقوق شهدا و خانواده‌های آنان که قربانی داده‌اند، مدنظر گرفته شود. وی تأکید کرد، نیاز است صلحی به میان آید که پاسخ حداقلی به آسیب‌دیدگان، قربانیان و شهدای جنگ داشته باشیم.
وی همچنین گفت که هیئت مذاکره‌کننده در دوحه با ابتکار، وحدت، هماهنگی، جدیت، قاطعیت و نظر بلند و وسیع برای رسیدن به صلح معقول و پایدار تلاش می‌کند و همه مردم افغانستان از آنان حمایت می‌کنند.
محمد معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست گفت: دیدگاه هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان این است که به خاطر صلح عادلانه که همه از آن مستفید شوند، باید به همه قربانیان جنگ عمیقاً رسیدگی صورت گیرد.
وی با تأکید بر اهمیت نقش قربانیان جنگ در روند صلح افزود: نظریات قربانیان جنگ به ما کمک خواهد کرد که در مذاکرات با جانب مقابل، بتوانیم از طریق شامل شدن نظریات‌شان در طرح و پلان‌گذاری، نقش مرکزی را به آنان در جهت رسیدگی به حقوق‌شان بدهیم.
سپس قربانیان جنگ، سخنان، سؤالات و خواسته‌های‌شان را با هیئت مذاکره‌کننده شریک کردند.
هما عزیزی، یکی از قربانیان جنگ گفت صلح می‌تواند در زندگی ما تغییر بیاورد و جنگ ما را بیشتر متضرر می‌سازد. وی خواهان توقف جنگ و حضور قربانیان جنگ در روند صلح شد.
نداءالحق شملزی، رئیس شورای وارثان شهدا نیز گفت که خواست قربانیان جنگ از هیئت مذاکره‌کننده این است که روی صلح کار کنند و از طالبان خواست تا منافع‌شان را در صلح جستجو کنند.
مسعود صافی، رئیس شورای سرتاسری شهدا و معلولین گفت که فرصت بزرگ صلح ایجاد شده است و مردم افغانستان خوش‌بین هستند که مذاکرات صلح نتایج مطلوب داشته باشد و با موفقیت به پایان برسد. وی از طالبان خواست که آتش‌بس کنند تا مذاکرات در فضای آرام برگزار شود. 
آقای صافی دستاوردهای سالیان اخیر مردم افغانستان را، نتیجه خون قربانیان جنگ دانست و بر حفظ آن تأکید کرد.
حبیب‌الرحمن بخشی، رئیس شورای مجمع ملی فرزندان شهدا گفت که مذاکرات باید زمینه دسترسی قربانیان را به عدالت، حقیقت و جبران خسارت فراهم نماید و تضمین کند که جنگ و خشونت در کشور خاتمه یابد. 
وی  خواستار تشکیل یک نهاد مستقل و تخصصی «حقیقت‌یابی و مستندسازی» برای قربانیان جنگ شد تا در روشن شدن وقایع ناگوار جنگ و خشونت و التیام قربانیان افغانستان کمک کند و زمینه را برای تقویت پایه‌های اجتماعی صلح فراهم سازد.
هادی معرفت، رئیس مؤسسه حقوق بشر و دموکراسی افغانستان با بیان اینکه قربانیان، آسیب‌دیدگان اصلی جنگ هستند، ابراز داشت که قربانیان جنگ خواهان صلح قربانی‌محور و عدالت‌محور هستند.
وی تأکید کرد که قربانیان باید به عنوان یکی از گروه‌های ذی‌نفع شناخته شوند؛ به این معنی که قربانیان نقش مستقیم در تعیین اجندا، پالیسی‌ها و تدوین موافقت‌نامه صلح و تصامیم پس از صلح داشته باشند.
سپس اعضای هیئت مذاکره‌کننده به پرسش‌ها و نگرانی‌های قربانیان جنگ پاسخ ارائه نمودند.
مولوی عطاءالله لودین گفت که هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در روشنایی قانون اساسی از حقوق قربانیان جنگ دفاع می‌کند و کاری خلاف خواست آنان، قانون اساسی و شریعت صورت نخواهد گرفت. وی افزود که جنگ ناروا باید پایان یابد. ما در هر اجندای مرتبط در مذاکرات صلح، از قربانیان جنگ دفاع می‌کنیم و حقوق آنان را در نظر داریم. ما زمینه صلح عادلانه را فراهم خواهیم کرد.
شریفه زرمتی وردک نیز گفت که هیئت مسؤولیت دارد که از تمامی ارزش‌های مردم افغانستان و حقوق قربانیان جنگ حفاظت کند. وی همچنین افزود که میکانیزم‌های مشترکی ایجاد شده و از طریق آنها نظرات‌، نگرانی‌ها و پیشنهادات قربانیان را دریافت می‌کنند.
خانم زرمتی همچنین گفت که حقوق قربانیان جنگ از هر دو طرف مذاکره باید رعایت شود.
فوزیه کوفی گفت که مواردی که از سوی قربانیان جنگ در این نشست ارائه شد، از خطوط اساسی هیئت مذاکره‌کننده نیز می‌باشد.
وی ادامه داد که در تمامی نشست‌ها در مورد حقوق قربانیان صحبت شده و نیاز است زمینه برای حضور قربانیان در نشست‌های مستقیم با مذاکره‌کنندگان طرفین فراهم شود.
باتور دوستم نیز با مهم خواندن اتحاد و اتفاق میان مردم گفت که هیئت مذاکره‌کننده با یک صدا از حقوق مردم افغانستان دفاع می‌کنند و در کنار آن یکصدایی در داخل افغانستان اهمیت خاص دارد. وی افزود که قربانی‌های مردم سبب شده که ما امروز بتوانیم در روند مذاکرات از ارزش‌های مشترک‌مان دفاع کنیم. نمایندگی از این قشر مایه افتخار است.
حبیبه سرابی با اشاره به میکانیزم‌های ارتباطی این هیئت با مردم گفت که گروه‌های ذینفع می‌توانند با بسیج مردمی و مراجعه به نهادهای ملی و بین‌المللی، به خاطر تحقق خواسته‌های قربانیان جنگ همکار باشند.
سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده در جمع‌بندی نشست گفت که عدالت قربانی‌محور از اساسات بحث هیئت مذاکره‌کننده است و دفاع از قربانیان جنگ و جلوگیری از قربانی بیشتر، مسؤولیت ایمانی و اخلاقی آن می‌باشد. وی همچنین گفت که برنده اصلی روند صلح باید خانواده‌های قربانیان جنگ باشند و باید از حقوق بشری خویش مستفید شوند.
آقای نادری همچنین گفت روی ایجاد کمیته مشترک متشکل از نمایندگان قربانیان جنگ، حامیان آنان، شورای عالی مصالحه ملی و وزارت دولت در امور صلح کار خواهیم کرد. وی ابراز داشت که حضور قربانیان جنگ از دو طرف، طبق تجارب دیگر کشورها، سبب تسریع روند مذاکرات خواهد شد.
در این نشست که از سوی وزارت دولت در امور صلح دایر شد، نمایندگان شورای وارثان شهدا، مؤسسه صلح و آزادی برای زنان افغانستان، مرکز اجتماعی معلولین و حمایت از قربانیان جنگ، گروه هماهنگی عدالت انتقالی، شورای سرتاسری معلولین، مؤسسه حقوق بشر و دموکراسی، شورای معلولین، مؤسسه همبستگی زنان برای عدالت، گروه زنان هلمند «برپاکننده خیمه صلح»، مجمع ملی فرزندان شهدا و شماری از قربانیان ملکی جنگ از جمله رویدادهای شفاخانه صدبستر دشت برچی و مرکز آموزشی موعود اشتراک نموده بودند.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۵:۱۶
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با سفیر جاپان

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با میتسوجی سوزوکا سفیر جاپان در کابل دیدار نمود.
در این دیدار آقای نادری ضمن قدردانی از خدمات و حمایت‌های جاپان برای افغان‌ها در سال‌های. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۴:۳۷
Background image

وزیر دولت در امور صلح با وزیر امور خارجه فنلند دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و مصطفی مستور مشاور ارشد داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، با پکا اولاوی هاویستو وزیر امور خارجه فنلند دیدار نموده روی آمادگی. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ - ۱۸:۱۳
Background image

دیدار وزیر دولت در امور صلح با سفیر ناروی

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با اولی اندرس لیندمن سفیر ناروی در کابل دیدار نمود.

آقای نادری در این دیدار از نقش حمایتی سازنده و مهم کشور ناروی در مذاکرات جاری صلح. . .

همه خبرها