فعالان مدنی هرات بر سهم فعالانه جوانان در روند صلح تأکید دارند

a.zia
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۱:۰
smp

فعالان جامعه مدنی ولایت هرات در نشست آنلاین با حضور غلام‌یحیی عباسی معین حمایوی و اداری وزارت دولت در امور صلح، بر سهم فعالانه جوانان در روند صلح تأکید نمودند.
غلام‌یحیی عباسی معین حمایوی و  اداری وزارت دولت در امور صلح در ابتدای این نشست ضمن ابراز امتنان از تلاش‌های پیگیر فعالان جامعه مدنی در راستای صلح به ارائه معلومات در مورد کارکردهای وزارت دولت در امور صلح پرداخت. وی گفت که این وزارت در تلاش تقویت دیپلوماسی صلح بوده و برای تطبیق مراحل صلح‌سازی، صلح‌بانی و اعمار صلح کار می‌کند.
آقای عباسی گفت که وزارت دولت در امور صلح علاوه بر ارائه خدمات لوجستیکی برای هیئت مذاکره‌کننده، تلاش کرده است تا صدای اقشار مختلف به میز مذاکره برسد تا در جریان مذاکرات صدای مردم انعکاس یابد.
معین حمایوی و اداری وزارت دولت در امور صلح در مورد فعالیت‌های این وزارت در سه مرحله قبل از مذاکرات، در جریان مذاکرات و بعد از مذاکرات صحبت کرد و گفت که علاوه بر ارتباط با اقشار مختلف با نهادهای بین‌المللی نیز در ارتباط بوده و نظرات‌شان را در قبال صلح دریافت کرده است.
آقای عباسی ابراز داشت که ارتباط وزارت دولت در امور صلح با فعالان جامعه مدنی به صورت دوامدار خواهد بود و تلاش می‌شود آنان با هیئت مذاکره‌کننده وصل باشند.
سونیا احمدی فعال مدنی در مورد جرگه نسل نو جوانان که در ولایت هرات به تلاش جوانان و نهادهای جامعه مدنی این ولایت برگزار شده معلومات ارائه کرد و گفت که قطعنامه این جرگه با نهادهای مختلف شریک شده است و در نظر دارند تا با طرفین جنگ نیز شریک شود.
عزیزاحمد کریمی در مورد دیدگاه جوانان این ولایت در مورد صلح صحبت کرد و گفت که جوانان در بحث حل منازعات و مذاکرات صلح نباید در حاشیه باشند و نیاز است وزارت دولت در امور صلح در این عرصه کار کند.
وی تأکید کرد همانگونه که جوانان می‌توانند در ایجاد وحدت ملی نقش مؤثر داشته باشند، سهم فعالانه‌شان در روند صلح نیز می‌تواند مؤثر واقع شود.
عبدالهادی قانع فعال جامعه مدنی نیز گفت که تلاش نهادهای جامعه مدنی همواره بر ایجاد صلح اجتماعی بوده است و برای بهبود این روند نیاز است ارتباط دوامدار با وزارت دولت در امور صلح ایجاد شود تا خواسته‌های مردم و نهادهای جامعه مدنی این ولایت با هیئت مذاکره‌کننده شریک شود.
پریسا نوری قطعنامه جرگه نمایندگان نسل نو و جوانان 1 قوس 1399 را به خوانش گرفت.
برقراری آتش‌بس، توجه به دیدگاه‌های جوانان، اشتراک فعالانه جوانان در روند صلح، سهم‌دهی جوانان در پالیسی‌سازی و در سطوح تصمیم‌گیری، استفاده از کادرهای جامعه مدنی برای تقویت مردم‌سالاری، همکاری برای پاسداری از خطوط سرخ مردم افغانستان در جریان مذاکرات صلح، حفظ مشارکت زنان در روند صلح، حضور قربانیان جنگ در روند صلح، حضور نمایندگان جامعه مدنی در مذاکرات صلح،  نظارت بر تطبیق موافقت‌نامه صلح از سوی نهادهای جامعه مدنی و میانجی‌گری نهادهای جامعه مدنی برای آشتی ملی از خواسته‌های مهم جرگه بود که اشتراک‌کنندگان نشست مطرح کردند.
سپس اشتراک‌کنندگان نشست پرسش‌های‌شان را مطرح کردند.
غلام‌یحیی عباسی در پاسخ به پرسش‌های اشتراک‌کنندگان نشست گفت که وزارت دولت در امور صلح از خواسته‌های اقشار مختلف مردم حمایت می‌کند و تأکید ساختارهای صلح و حامیان بین‌المللی بر حفظ دستاوردهای مردم است و این دستاوردها حفظ خواهند شد.
وی در مورد جایگاه جوانان در روند صلح نیز صحبت کرد و گفت که بیشترین تعداد کارمندان وزارت را جوانان از اقوام گوناگون تشکیل می‌دهد.
لیلا جعفری رئیس تشکل‌های سیاسی و نهادهای جامعه مدنی نیز گفت که با تعهد دولت به مردم افغانستان و همچنین به تأسی از قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت ملل متحد، زنان در روند صلح سهیم خواهند بود و جایگاه‌شان همانند سایر شهروندان مدنظر گرفته خواهد شد.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۵:۳۷
Background image

صلح بدون حضور معنی‌دار زنان تأمین نخواهد شد

 

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با اشتراک در نشست آنلاین دیالوگ صلح افغانستان ضمن تأکید بر سهم زنان در روند صلح گفت که برای تأمین صلح دایمی باید. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۳:۵۱
Background image

افتتاح کارگاه آموزشی صلح برای رسانه‌ها از سوی وزارت دولت در امور صلح


کارگاه آموزشی صلح برای رسانه‌ها با حضور سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، عبدالله خنجانی معین هماهنگی پالیسی و استراتیژی، محمد رسول طالب عضو هیئت مذاکره‌کننده، مسؤولین رسانه. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۳ - ۱۱:۰
Background image

فعالان مدنی هرات بر سهم فعالانه جوانان در روند صلح تأکید دارند

فعالان جامعه مدنی ولایت هرات در نشست آنلاین با حضور غلام‌یحیی عباسی معین حمایوی و اداری وزارت دولت در امور صلح، بر سهم فعالانه جوانان در روند صلح تأکید نمودند.
غلام‌یحیی عباسی معین. . .

همه خبرها