صلح بدون حضور معنی‌دار زنان تأمین نخواهد شد

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۵:۳۷
Smp

 

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با اشتراک در نشست آنلاین دیالوگ صلح افغانستان ضمن تأکید بر سهم زنان در روند صلح گفت که برای تأمین صلح دایمی باید حضور معنی‌دار زنان در این روند تضمین شود.
دکتور عالمه از دفتر زنان ملل متحد برای برگزاری این نشست سپاس‌گزاری نموده گفت که زنان بخش عظیمی از جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهند و بدون اشتراک معنادار زنان، عدالت اجتماعی تطبیق نخواهد شد.
دکتور عالمه تأکید کرد که زنان افغان هرگز به عقب بر نخواهند گشت و افغان‌ها نیز موافقت‌نامه‌ای را قبول نخواهند کرد که در آن سهم زنان مدنظر گرفته نشده باشد و حقوق اساسی و دستاوردهای مردم در آن حفظ نشود.
وی با ارائه معلومات در مورد وزارت دولت در امور صلح گفت که چارچوب‌هایی از سوی این وزارت ایجاد شده که به زنان کمک می‌کند تا در روند صلح سهیم باشند و صدای‌شان در این روند شنیده شود.
دکتور عالمه همچنین گفت که وزارت دولت در امور صلح میکانیز‌هایی را نیز ایجاد کرده که اقشار گوناگون به وسیله آن در روند صلح سهیم شوند و بر اساس همین میکانیزم‌ها نشست‌های مشورتی اقشار گوناگون با هیئت مذاکره‌کننده برگزار شده است.
وی همچنین از ابتکار دفتر زنان ملل متحد برای برگزاری دیالوگ صلح افغانستان استقبال کرد و گفت که وزارت دولت در امور صلح از این ابتکار حمایت می‌کند.
زرقا یفتلی، عضو شورای عالی مصالحه ملی، آغاز دیالوگ محلی صلح را گام مؤثر برای شریک ساختن پیشنهادها به خاطر مؤثریت روند صلح دانست و خواهان حمایت جامعه جهانی از  نقش زنان در روند صلح شد.
پیکا کوسانین سفیر فنلند در افغانستان بر اشتراک زنان در روند صلح تأکید کرد و گفت که روند صلح و آشتی ملی بدون اشتراک زنان عملی و امکان‌پذیر نیست.
وی تأکید کرد که زنان در بخش‌های پالیسی‌سازی و تصمیم‌گیری باید سهم داشته باشند.
الیتا ملر از دفتر زنان ملل متحد، با ارائه معلومات در مورد دیالوگ صلح افغانستان گفت که دفتر زنان ملل متحد در تلاش است تا چارچوبی ایجاد شود که زنان افغانستان در سطح پالیسی‌سازی و تصمیم‌گیری سهیم باشند.
وی تأکید کرد که زنان بیشتر از سایر اقشار جامعه، از خشونت‌ها متضرر می‌شوند.

خبرها

شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۹ - ۱۴:۳۷
Background image

روز ملی حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی طی یک برنامه باشکوه گرامی داشته شد

در یک برنامه مشترک از سوی وزارت دولت در امور صلح و کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح، از نهم حوت، روز ملی حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی، با اشتراک مقامات شورای عالی مصالحه ملی و. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۷ - ۱۳:۴۲
Background image

اعضای کمیته منع آزار و اذیت زنان وزارت دولت در امور صلح معرفی شدند

 

اعضای کمیته منع آزار و اذیت زنان وزارت دولت در امور صلح در نشستی با حضور  سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی، غلام یحیی عباسی. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۵:۳۷
Background image

صلح بدون حضور معنی‌دار زنان تأمین نخواهد شد

 

دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با اشتراک در نشست آنلاین دیالوگ صلح افغانستان ضمن تأکید بر سهم زنان در روند صلح گفت که برای تأمین صلح دایمی باید. . .

همه خبرها