سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» برای زون شمال و شمال شرق تدویر یافت

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۵
SMP

در سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» که از طریق ویدیوکنفرانس در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد، رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی زون شمال و شمال شرق، نقش پوهنتون‌ها و نهادهای اکادمیک در زمینه کار در راستای صلح را مهم خواندند و ابراز داشتند که پوهنتون‌ها باید زمینه ایجاد گفتمان‌های صلح را در سطح محلی و ملی فراهم سازند.
در ابتدای این نشست، عبدالخالق بالاکرزی، معین انسجام امور اقوام وزارت دولت در امور صلح، ضمن ابراز امتنان از اشتراک‌کنندگان نشست گفت که نهادهای اکادمیک می‌توانند با توجه به امکانات خویش و ارتباطات مستقیم و تأثیرگذار با جوانان در راستای ایجاد صلح کار کنند.
وی ضمن تأکید بر نقش تمامی اقشار جامعه در روند صلح، گفت که این وزارت برای سهیم‌سازی تمامی اقشار جامعه در روند صلح، دیدارهای مشورتی با اقشار مختلف را در برنامه خویش دارد.
از سویی هم غلام‌یحیی حازم، رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌های وزارت دولت در امور صلح، هدف از برگزاری کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» را ایجاد چتر واحد برای همکاری نهادهای اکادمیک با این وزارت خواند.
وی کار روی صلح اجتماعی را از رسالت‌های اساسی نهادهای اکادمیک عنوان کرد و گفت که این نهادها می‌توانند در راستای صلح سیاسی نیز نقش مهم و تأثیرگذار ایفا کنند.
وی از نهادهای اکادمیک خواست تا روی یک میکانیزم همکاری با وزارت دولت در امور صلح در راستای صلح‌خواهی و صلح‌سازی کار کنند تا زمینه تداوم این همکاری‌ها به صورت درازمدت فراهم شود.
از سویی هم، رؤسا و استادان پوهنتون‌ و نمایندگان نهادهای اکادمیک زون شمال و شمال شرق نظرات و پیشنهادات‌شان را با اعضای نشست شریک کردند. آنان با تأکید بر نقش مهم نهادهای اکادمیک در روندهای ملی، به ویژه روند صلح، خواهان سهم فعال و پررنگ در این روند شدند.
آنان گفتند که نهادهای اکادمیک با برگزاری گفتمان‌ها و کنفرانس‌ها در زمینه صلح، می‌توانند نقش مهمی را در این روند ایفا کرده و زمینه‌های ایجاد صلح اجتماعی را فراهم نمایند.
اشتراک‌کنندگان نشست همچنین با اشاره به کار روی تحقیقات ویژه صلح و آسیب‌شناسی صلح، خواهان ایجاد کمیته‌ها و دیپارتمنت‌های صلح در پوهنتون‌ها شدند.
ایجاد هماهنگی میان نهادهای اکادمیک و نهادهای اجرائیوی دولتی، فراهم‌سازی زمینه فضای تبادل نظر برای جوانان، ریشه‌یابی عوامل جنگ، ایجاد مدل ترکیبی صلح از تجارب دیگر کشورها، کار روی ظرفیت‌های جوانان برای فعالیت در راستای صلح، برگزاری کنفرانس‌ها در زمینه صلح و اشاعه و پخش فرهنگ صلح‌‌پروری، از مواردی‌اند که در مورد آنها بحث و تبادل نظر گردید.
قابل ذکر است که پیش از این، کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» در زون‌های مرکز و غرب کشور با حضور رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی دایر شده است.

خبرها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۶:۱۳
Background image

فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

14 اسد 1399

مبنی
ماده اول:
به منظور حفظ و حراست از ارزش‌های مندرج قانون اساسی افغانستان، پاسداشت و ارج‌گذاری به دستاوردهای ملی در طول دو دهه اخیر و همچنین دریافت مشوره‌ها و نظریات. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۸:۴۳
Background image

دیدار مشورتی اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث

شریفه زرمتی وردک و فوزیه کوفی از اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث دیدار و روی مسایل مربوط به زنان در روند صلح گفتگو کردند.
در آغاز این نشست، شریفه زرمتی وردک، عضو تیم. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۵
Background image

سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» برای زون شمال و شمال شرق تدویر یافت

در سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» که از طریق ویدیوکنفرانس در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد، رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و. . .

همه خبرها