سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» برای زون شمال و شمال شرق تدویر یافت

a.zia
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۵
SMP

در سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» که از طریق ویدیوکنفرانس در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد، رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی زون شمال و شمال شرق، نقش پوهنتون‌ها و نهادهای اکادمیک در زمینه کار در راستای صلح را مهم خواندند و ابراز داشتند که پوهنتون‌ها باید زمینه ایجاد گفتمان‌های صلح را در سطح محلی و ملی فراهم سازند.
در ابتدای این نشست، عبدالخالق بالاکرزی، معین انسجام امور اقوام وزارت دولت در امور صلح، ضمن ابراز امتنان از اشتراک‌کنندگان نشست گفت که نهادهای اکادمیک می‌توانند با توجه به امکانات خویش و ارتباطات مستقیم و تأثیرگذار با جوانان در راستای ایجاد صلح کار کنند.
وی ضمن تأکید بر نقش تمامی اقشار جامعه در روند صلح، گفت که این وزارت برای سهیم‌سازی تمامی اقشار جامعه در روند صلح، دیدارهای مشورتی با اقشار مختلف را در برنامه خویش دارد.
از سویی هم غلام‌یحیی حازم، رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌های وزارت دولت در امور صلح، هدف از برگزاری کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» را ایجاد چتر واحد برای همکاری نهادهای اکادمیک با این وزارت خواند.
وی کار روی صلح اجتماعی را از رسالت‌های اساسی نهادهای اکادمیک عنوان کرد و گفت که این نهادها می‌توانند در راستای صلح سیاسی نیز نقش مهم و تأثیرگذار ایفا کنند.
وی از نهادهای اکادمیک خواست تا روی یک میکانیزم همکاری با وزارت دولت در امور صلح در راستای صلح‌خواهی و صلح‌سازی کار کنند تا زمینه تداوم این همکاری‌ها به صورت درازمدت فراهم شود.
از سویی هم، رؤسا و استادان پوهنتون‌ و نمایندگان نهادهای اکادمیک زون شمال و شمال شرق نظرات و پیشنهادات‌شان را با اعضای نشست شریک کردند. آنان با تأکید بر نقش مهم نهادهای اکادمیک در روندهای ملی، به ویژه روند صلح، خواهان سهم فعال و پررنگ در این روند شدند.
آنان گفتند که نهادهای اکادمیک با برگزاری گفتمان‌ها و کنفرانس‌ها در زمینه صلح، می‌توانند نقش مهمی را در این روند ایفا کرده و زمینه‌های ایجاد صلح اجتماعی را فراهم نمایند.
اشتراک‌کنندگان نشست همچنین با اشاره به کار روی تحقیقات ویژه صلح و آسیب‌شناسی صلح، خواهان ایجاد کمیته‌ها و دیپارتمنت‌های صلح در پوهنتون‌ها شدند.
ایجاد هماهنگی میان نهادهای اکادمیک و نهادهای اجرائیوی دولتی، فراهم‌سازی زمینه فضای تبادل نظر برای جوانان، ریشه‌یابی عوامل جنگ، ایجاد مدل ترکیبی صلح از تجارب دیگر کشورها، کار روی ظرفیت‌های جوانان برای فعالیت در راستای صلح، برگزاری کنفرانس‌ها در زمینه صلح و اشاعه و پخش فرهنگ صلح‌‌پروری، از مواردی‌اند که در مورد آنها بحث و تبادل نظر گردید.
قابل ذکر است که پیش از این، کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» در زون‌های مرکز و غرب کشور با حضور رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و تحقیقاتی دایر شده است.

خبرها

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۹:۵۶
Background image

معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح با کارمندان زن این وزارت دیدار کرد

داکتر عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، در دیدار با کارمندان زن این وزارت گفت که روند صلح حساس و بااهمیت است و حضور زنان در وزارت صلح برای پیشبرد امور صلح و. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۱۶:۵
Background image

وزیر دولت در امور صلح با معاون نماینده خاص آلمان دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح و عضو هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در دوحه پایتخت قطر، با اندریس کروگر معاون نماینده خاص آلمان برای افغانستان و پاکستان و. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۷:۲۳
Background image

بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» برگزار شد

بحث آزاد زیر عنوان «اعمار صلح مسؤولیت کیست؟» با حضور و اشتراک مقامات وزارت دولت در امور صلح، استادان پوهنتون، نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و محصلین، در مرکز مطالعات افغانستان پوهنتون. . .

همه خبرها