روی چگونگی همکاری نهادهای جامعه مدنی در روند صلح گفتگو شد

a.zia
یکشنبه ۱۳۹۹/۵/۵ - ۱۸:۳۵
SMP

در یک نشست مشترک میان اعضای تیم مذاکره‌کننده، مقامات وزارت دولت در امور صلح و نمایندگان نهادهای جامعه مدنی روی میکانیزم همکاری و تبادله اطلاعات بحث صورت گرفت.
در این دیدار بریالی هلالی، مسؤول دفتر رئیس تیم مذاکره‌کننده، گفت که تلاش بر این است تا با سهیم ساختن نهادهای جامعه مدنی در روند صلح، مردم در روند صلح دخیل شوند.
وی گفت که با ایجاد میکانیزم مشارکت جامعه مدنی در پروسه صلح، زمینه همکاری مشترک نهادهای جامعه مدنی با ساختارهای پیش‌برنده روند صلح فراهم خواهد شد.
وی همچنین از نهادهای جامعه مدنی خواست تا یک میکانیزم کاری فراگیر و همه‌شمول را  برای تنظیم امور کاری‌شان با ساختارهای پیش‌برنده روند صلح که در آن نمایندگان اقشار مختلف جامعه حضور داشته باشند، ایجاد کنند.
حبیبه سرابی، عضو تیم مذاکره‌کننده با ابراز امتنان از نهادهای جامعه مدنی و نمایندگان نهادهای رسانه‌یی با ارائه معلومات در مورد ضرورت میکانیزم مشارکت جامعه مدنی در پروسه صلح، از نهادهای جامعه مدنی خواست تا روی ایجاد گروه کاری نهادهای جامعه مدنی برای صلح کار کنند.
خانم سرابی از اشتراک‌کنندگان نشست خواست تا با ایجاد این گروه کاری، تیم مذاکره‌کننده را در قسمت رساندن صدای مردم به میز مذاکره کمک کنند. وی همچنین تعهد سپرد که با ایجاد میکانیزم، تیم مذاکره‌کننده با آنان در ارتباط خواهند بود.
از سویی هم نمایندگان نهادهای جامعه مدنی و نهادهای رسانه‌یی که در نشست حضور داشتند، با تأکید بر اهمیت همکاری آنان با تیم مذاکره‌کننده، پیشنهادات‌شان را برای بهبود این میکانیزم مطرح کردند.
آنان همچنین روی سهیم‌سازی مردم نقاط دوردست کشور در روند صلح، حفاظت از آزادی بیان و همکاری‌هایی که نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌یی می‌توانند با تیم مذاکره‌کننده داشته باشند، بحث و تبادل نظر نمودند.
در این جلسه همچنین روی ایجاد یک سکرتریت به منظور هماهنگی نشست‌ها و کارهای مشترک نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌یی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

خبرها

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۶:۱۳
Background image

فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

14 اسد 1399

مبنی
ماده اول:
به منظور حفظ و حراست از ارزش‌های مندرج قانون اساسی افغانستان، پاسداشت و ارج‌گذاری به دستاوردهای ملی در طول دو دهه اخیر و همچنین دریافت مشوره‌ها و نظریات. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۸:۴۳
Background image

دیدار مشورتی اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث

شریفه زرمتی وردک و فوزیه کوفی از اعضای تیم مذاکره‌کننده با شماری از زنان متشبث دیدار و روی مسایل مربوط به زنان در روند صلح گفتگو کردند.
در آغاز این نشست، شریفه زرمتی وردک، عضو تیم. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۵:۵
Background image

سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» برای زون شمال و شمال شرق تدویر یافت

در سومین کنفرانس «نقش نهادها و مراکز اکادمیک در روند صلح افغانستان» که از طریق ویدیوکنفرانس در وزارت دولت در امور صلح برگزار شد، رؤسا و استادان پوهنتون‌ها و نمایندگان نهادهای مطالعاتی و. . .

همه خبرها