دومین نشست ادبیات صلح در شهر هرات برگزار شد

a.zia
شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۷:۱۹
smp

دومین نشست ادبیات صلح با حضورداشت مسؤولین وزارت دولت در امور صلح، نمایندگان هرات در پارلمان، مسؤولین محلی، استادان دانشگاه، فرهنگیان و فعالین مدنی شام روز پنجشنبه در ارگ قلعه اختیارالدین ولایت هرات برگزار شد.

نخست سید ضیا دانش، رئیس آگاهی‌عامه وزارت دولت در امور صلح، ضمن خوشامدگویی به اشتراک‌کنندگان، نقش ادبیات را در بر انگیخته‌شدن احساسات جوامع و در نتیجه، تشدید و یا کاهش خشونت‌ها و منازعات برجسته دانست. وی گفت که ادبیات و هنر افغانستان از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس آگاهی‌عامه وزارت دولت در امور صلح همچنین گفت که ادبیات عرفانی و تصوف نیز در تحقق صلح درونی، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با خود و دیگران نقش بی‌مانند دارد و وزارت دولت در امور صلح، مصمم است تا با استفاده از نقش و ظرفیت ادبیات و هنر در صلح‌پروری، هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و صلح اجتماعی به همکاری ادبا، نویسندگان و بزرگان این حوزه، از این ظرفیت استفاده کند.

آقای دانش مشارکت معنادار زنان در پروسه صلح را یکی از عوامل اصلی صلح پایدار خواند و نقش آنها را در صلح اجتماعی، ترویج فرهنگ صلح، اقتصاد پساجنگ و از بین بردن خشونت‌های اجتماعی برجسته عنوان نمود.

دکتور محمد داوود منیر، استاد پوهنتون و رئیس انجمن ادبی هرات، ضمن قدردانی از برگزاری این نشست، عرفان را گونه‌ای از شناخت انسان‌ها خوانده، گفت: مکتب عرفان نه‌تنها صلح درونی را می‌سازد، بلکه ضامن صلح بیرونی هم می‌باشد. از منظر عرفان، میان انسان‌ها فرقی وجود ندارد؛ تنها بحث انسانیت و تقوا مطرح است؛ از این رو مکتب عرفان را راه آشتی و همدلی می‌دانند.

در ادامه، آقای محمد پیمان، یکی از شاعران و نویسندگان هرات، گفت: عرفان درون ناآرام را آرام می‌سازد. انسان اول با خودش در کشمکش است و تا زمانی که درون خود را آرام نکند، هرگز جامعه را نمی‌تواند اصلاح کند.

وی جنگ فعلی طالبان را ناعادلانه خواند و دلیل آن را خواهشات نفسانی عنوان کرد و گفت عرفان با این خواهشات مبارزه می‌کند.

در ادامه این نشست، شماری از شاعران به دکلمه اشعاری در وصف صلح پرداخته و در باره نقش ادبیات در صلح‌پروری صحبت نمودند.

داوطلبی

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۴
Background image

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح برگزار شد

نشست نوبتی کمیته تماس احزاب سیاسی در راستای صلح با حضور دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی و سرپرست وزارت دولت در امور صلح با اشتراک اعضای این کمیته برگزار شد.
دکتور عالمه معین. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۱:۱۳
Background image

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح برگزار شد

نشست مقدماتی کمیته نهادهای اکادمیک برای مطالعات صلح، با حضور دکتور عالمه سرپرست و معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح  و ناصر صدیقی رئیس عمومی پالیسی‌ها و برنامه‌ها،. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۵/۴ - ۱۶:۵۶
Background image

پنجمین دور برنامه آموزشی صلح و حل منازعات پایان یافت


پنجمین دور از سلسله‌برنامه‌های آموزشی صلح و حل منازعات با توزیع تصدیق‌نامه به اشتراک‌کنندگان از سوی مقامات وزارت دولت در امور صلح، پایان یافت.
غلام‌یحیی عباسی، معین مالی و اداری وزارت. . .

همه خبرها