تدویر جلسه مقدماتی مشوره‌دهی علمای کرام در روند صلح

a.zia
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۶:۳
SMP

جلسه مقدماتی مشوره‌دهی علمای کرام در روند صلح با اشتراک 136 عالم دینی از کابل و ولایات در تالار وزارت دولت در امور صلح تدویر یافت.

مولوی عبدالرحمن هوتک مشاور ارشد مقام وزارت دولت در امور صلح ضمن خوشامدگویی به علما، گفت: کار برای صلح وظیفه دینی، اخلاقی و ملی تمام اقشار جامعه است و ادای مسؤولیت در این راستا افتخار بزرگ است.

وی افزود: دریافت نظریات و پیشنهادهای علما در روند صلح از اهمیت خاص برخوردار بوده و از همین جهت وزارت دولت در امور صلح این برنامه مهم را تدویر نموده است.

مولوی محمدعارف ملکیار، سرپرست معینیت تعلیمات اسلامی وزارت معارف، درباره اهمیت مشوره با علما گفت: اندوخته‌ها و دانش علما راه کوتاه و عملی را برای حکومت می‌گشاید. به خاطر دریافت مشوره تمام علمای اشتراک‌کننده، برنامه به گونه‌ای تنظیم شده تا صدای علما که همانا صدای علم و قاطبه جامعه است، یکجا شود. وی ادامه داد که اشتراک‌کنندگان در چهار گروه نظریات خویش را منسجم ساخته و رؤسای کمیته‌ها آن را ارائه می‌کنند.

در ادامه مولوی محمد قاسم حلیمی، معین وزارت عدلیه، با اشاره به نقش عمده علما در مسایل سیاسی و تحولات کشور، گفت که دریافت مشوره علما در روند صلح یک ضرورت است و از سوی رهبری دولت در اولویت قرار دارد.

وی از علمای اشتراک‌کننده خواست که در فضای حرّیت و آزادی دینی نظریات خویش را شریک کنند.

مولوی حلیمی با اشاره به اشتراک علما از قشر اناث گفت که زنان باید از حقوق دینی و اسلامی خویش دفاع نموده و نظریات‌شان را درباره آنچه در روند صلح باید در نظر گرفته شود، ارائه کنند.

معین وزارت عدلیه با تأکید بر این که در این برهه زمانی بی‌تفاوت بودن قابل پذیرش نیست، گفت که برای داشتن یک نظام عاری از فساد اخلاقی و اداری و به دور از جنگ و قتال، ارائه مشوره به هیچ جناحی نشاندهنده حمایت از آن نیست، بلکه ادای یک مسؤولیت شرعی می‌باشد.

در ادامه دکتور امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف، به اهمیت صلح از دیدگاه اسلام پرداخته گفت که صلح حالت اصلی جامعه، امر الهی، دعای ابراهیمی، سنت محمدی(ص) و نیاز بشری به ویژه در کشورهای جنگزده است.

وی افزود که انبیا برای رفع نزاع مبعوث شدند و صلح به عنوان سنت محمد(ص) از گفتار تا کردار را شامل شده است.

دکتور مظفری با اشاره به آیت شریف «والصلح خیر» و روایات دیگر، به تعریف صلح از دیدگاه حنفی، مالکی، شافعی و حنابله پرداخت و گفت که در قانون مدنی افغانستان بر مبنای منابع دینی تعریف جامع از صلح ارائه شده است.

معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف تحقق صلح را به سه شیوه خواند که یکی آن غالب شدن، دیگری عدالت قضایی و آخری عدالت اصلاحی و ترمیمی است. وی ادامه داد که عدالت اصلاحی و ترمیمی که دربرگیرنده مفاهمه، مذاکره و مصالحه می‌باشد، کارا، مؤثر، کم‌هزینه و دارای پیامد مثبت است.

وی تأکید کرد که پیام صلح باید شامل رفع نزاع و قطع خصومت باشد.

عبدالسلام رحیمی، نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح، نیز در این برنامه سخنرانی نموده از جریانات اخیر روند صلح به علمای کرام آگاهی داد.

عبدالسلام رحیمی ضمن خوش‌آمدگویی به علمای کرام و تأکید بر نقش آنان در روند صلح، از حضورشان در این برنامه قدردانی کرد.

وی گفت که مذاکرات بین ایالات متحده امریکا و طالبان به مرحله نهایی خود رسیده و اکنون طالبان باید اراده و توان خویش را درباره عملی‌سازی توافقات نشان دهند. وی گفت که در روزهای نزدیک شاهد عملی‌سازی کاهش چشمگیر خشونت از سوی طالبان خواهیم بود و پس از آن وارد مراحل بعدی می‎شویم.

عبدالسلام رحیمی افزود که جمهوری اسلامی افغانستان موافقت‌نامه‌های امنیتی با شرکای بین‌المللی خویش امضا نموده که از معتبرترین اسناد بین کشورهاست.

وزیر دولت در امور صلح درباره چگونگی کاهش چشمگیر خشونت به علمای کرام معلومات داده گفت که در این دوره داعش و گروه‌های تروریستی خارجی شامل کاهش خشونت و آتش‌بس نیستند.

آقای رحیمی درباره آغاز مذاکرات صلح افغانستان گفت، از آنجایی که جنگ طالبان با دولت جمهوری اسلامی افغانستان بوده است، مذاکرات نیز از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان رهبری می‌شود.

نماینده خاص رئیس‌جمهور تأکید کرد که در طول روند صلح، اصل مشوره مورد توجه دولت می‌باشد و از آنجایی که صلح مربوط به شخص نیست و متعلق به مردم افغانستان، مالکیت آن نیز مربوط به همه مردم افغانستان است.

وی افزود که هیئت مذاکره‌کننده دارای صلاحیت محدود بوده و حق ملت درباره آگاهی از فیصله‌ها و تأیید آنها محفوظ می‌باشد.

وزیر دولت در امور صلح در ادامه گفت که روند مشورتی رهبری دولت با اقشار گوناگون آغاز شده و این نشست نیز در همین راستا تدویر شده است. وی از علما خواست که نظریات خویش را شریک کنند.

وی همچنین از حضور علمای قشر اناث قدردانی کرد و گفت که زنان حیات اجتماعی ما را در فضای نو تعریف می‌کنند.

آقای رحیمی تأکید کرد که حکومت به هیچ عنوان نمی‌تواند مانع صلح باشد و تأکیدش بر آتش‌بس بنا به خواست مردم است.

در ادامه برنامه اشتراک‌کنندگان به چهار کمیته تقسیم شدند. در هر کمیته نظریات علمای کرام مطرح شده و از سوی منشی کمیته توحید گردید. رؤسای کمیته‌ها نتایج کار گروهی علما را به جلسه ارائه نمودند. این نشست با دعای اختتامیه از سوی مولوی عنایت‌الله بلیغ، خطیب مسجد پل خشتی کابل، به اتمام رسید.

خبرها

دوشنبه ۱۳۹۹/۱/۱۸ - ۱۶:۰
Background image

وزیر دولت در امور صلح با مسوولین مجمع هماهنگی و‌ مشورتی برای صلح دیدار نمود

عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس‌جمهور و وزیر دولت در امور صلح با داکتر رسول طالب، سید نادرشاه بحر، زهرا یگانه و سخی رضایی، مسوولین مجمع هماهنگی و مشورتی برای صلح(اهل تشیع و هزاره‌ها)،. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱/۷ - ۱۸:۱۰
Background image

اعلامیه مطبوعاتی در مورد تعیین هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان

ارگ، 7 حمل 1399
هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان به منظور پیشبرد مذاکرات صلح با گروه طالبان تعیین شد. این هیئت که پس از غور و مداقه و مشوره‌های لازم با تمام جناح‌ها و اقشار. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۵:۱۳
Background image

اعلامیه مطبوعاتی

۱۳۹۸/۱۲/۲۶

وزارت دولت در امور صلح با توجه به شیوع ویروس کرونا، نگرانی خویش را از وضعیت صحی زندانیان جانب دولت افغانستان که نزد طالبان محبوس می‌باشند و شرایط نگهداری آنان ابراز می‌دارد.. . .

همه خبرها