برنامه گفت‌وشنود پیرامون دادخواهی برای حمایت از ارزش‌های حقوق زنان در روند صلح برگزار شد 

a.zia
چهارشنبه ۱۴۰۰/۳/۱۹ - ۱۰:۵۳
smp

برنامه گفت‌وشنود یک‌روزه داد‌خواهی برای حمایت از ارزش‌های حقوق زنان در روند صلح از سوی معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح به همکاری انجمن همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) با اشتراک مقامات شورای عالی مصالحه ملی، اعضای زن هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و مسؤولین وزارت دولت در امور صلح برگزار شد. 
در ابتدا دکتور عالمه معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی، اجندای برنامه را معرفی کرد و گفت، تدویر چنین برنامه‌ها در شرایط کنونی برای بحث روی دادخواهی ارزش‌محور و حمایت از حقوق زنان در روند صلح بسیار ارزشمند می‌باشد.
دکتور ملک ستیز، پژوهشگر حوزه صلح در مورد داد‌خواهی و انواع آن ضمن ارائه پرزنتیشن، بیان داشت: دادخواهی از دیدگاه ارزشی و حقوقی، جایگاه خاصی دارد و اینان به سعادت دیگران باورمند هستند و برای حاکمیت قانون و حقوق  شهروندی گام برمی‌دارند. 
او گفت: با کنار گذاشتن تعصب و پذیرفتن پلورالیزم برای دادخواهی، در جامعه خود می‌توانیم کار کرده و با رعایت اخلاق، دید واقع‌بینانه و مسوولیت‌پذیری به موفقیت برسیم.
وی همچنین ابراز داشت که نیاز است تا یک گروه تخنیکی زنان متخصص با کار در زمینه آسیب‌شناسی و تحلیل حقوقی، نه‌تنها برای دادخواهی سیاسی، بلکه دادخواهی حقوقی در روند صلح فعالیت کنند.
اشتراک‌کنندگان برنامه به تبادل نظریات، ارائه پرسش‌ها و به گفتگو روی موضوع نشست پرداختند. 
در ادامه فوزیه کوفی و فاطمه گیلانی از اعضای هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان و نجیبه ایوبی عضو کمیته رهبری شورای عالی مصالحه ملی، در مورد تأثیر‌گذاری جامعه مدنی روی سیاست، نهادینه شدن نقش و جایگاه ارزش‌محور زنان در سیاست و اجتماع و تشویق احزاب به عنوان اپوزیسیون قانونی صحبت کردند.
در اخیر دکتور عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح ضمن ارائه معلومات بیان داشت که این معینیت از آغاز تأسیس تا اکنون برعلاوه فعالیت‌های دیگر، اکنون برای آماده‌سازی پلان راهبردی خود کار می‌کند. 
وی همچنین با اشاره به اهمیت جامعه مدنی و نقش زنان در پروسه صلح اظهار داشت که نیاز است تا عملکرد‌های جامعه مدنی و زنان از حالت واکنشی به کنشی  و پیشگیرانه مبدل شود.
در این برنامه روی دادخواهی و انواع آن، لابی‌گری و رابطه آن با دادخواهی به هدف مشخص نمودن ساحات کلیدی برنامه راهبردی معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح بحث و گفتگو شد.

خبرها

دوشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۴ - ۱۱:۴۱
Background image

وزیر دولت در امور صلح با سفیر جاپان دیدار نمود

سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح با تاکاشی اوکادا سفیر جاپان در کابل دیدار نموده، روی روند صلح به تبادل نظر پرداخت.
در این دیدار روی ضرورت تسریع روند مذاکرات صلح در دوحه،. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۳ - ۱۲:۲۵
Background image

نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی با رسانه‌ها برگزار شد

نشست گفت‌و‌شنود معاونیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح به منظور جمع‌آوری نظریات خبرنگاران و فعالان رسانه‌یی به منظور دریافت نظریات روی استراتیژی این معاونیت به همکاری. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۰ - ۱۲:۷
Background image

نشست گفت‌و‌شنود معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی با شخصیت‌های اکادمیک برگزار شد

نشست گفت‌و‌شنود معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی با شخصیت‌های اکادمیک به منظور جمع‌آوری نظرات استادان پوهنتون برای ایجاد استراتیژی معینیت امور حقوق بشر و جامعه مدنی به همکاری انجمن. . .

همه خبرها