اعلامیه‌ی مشترک قطر - ۲۷ سرطان ۱۴۰۰

a.zia
دوشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۸ - ۷:۲
SMP

رهبران عالی‌رتبه‌ی افغان از تاریخ ۱۷ الی ۱۸ جولای ۲۰۲۱ به میزبانی دولت قطر در دوحه (قطر) گفت‌وگو نمودند.
آن‌ها بر لزوم تسریع مذاکرات توافق نمودند تا در اسرع وقت یک راه حل عادلانه و پایدار برای منازعه‌ی افغانستان به دست آید.
آن‌ها نیاز به یک توافق را که پاسخگوی منافع و خواسته‌های همه زنان و مردان افغانستان در روشنای اصول اسلامی باشد درک می‌کنند.
آن‌ها متعهد هستند که تا رسیدن به چنین توافقی به سطح عالی‌رتبه در مذاکرات دخیل باشند و به منظور رسیدن به این هدف در آینده به چنین نشست‌ها ادامه می‌دهند. در عین حال بزرگان دو طرف برای تسریع پروسه‌ی مذاکرات به تیم‌های مذاکراتی خویش هدایت دادند.
تمام طرف‌ها اطمینان می‌دهند که در سرتاسر افغانستان از زیربناهای ملکی محافظت صورت می‌گیرد، از تلفات ملکی جلوگیری می‌نمایند و در مورد کمک‌های بشری همکاری می‌نمایند. با توجه به گسترش چشم‌گیر ویروس همه‌گیر کوید ۱۹ در سراسر افغانستان، تمام اقدامات مناسب را برای امنیت پرسونل واکسیناسیون انجام خواهند داد و از حمل و نقل آکسیجن و سایر مواد ضروری به شکل شفاف برای تداوی مردم مصاب به کوید ۱۹ بدون کدام مانع اطمینان حاصل خواهند نمود.
هردو هیأت از دولت قطر به خاطر کمک‌های سخاوتمندانه‌ی‌شان در راستای جستجو برای یک صلح پایدار در افغانستان سپاس‌گزاراند. همچنان از کشورهای همسایه، کشورهای منطقه و جامعه‌ی جهانی نسبت همکاری‌های‌شان در پروسه‌ی صلح ابراز امتنان می‌نمایند.
دوحه ۲۷ سرطان ۱۴۰۰
۷ ذوالحجة ۱۴۴۲
۱۸ جولای ۲۰۲۱